Acil Durumlarda Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır

Özellikle akvaristliğe yeni başlayanlar için balıkları hastalandığında, balıklara fazla yem verildiğinde vb. durumlarda Akvaryum Bakımlarını nasıl yapacaklarını bu yazımızda anlatacağız.
Yanlışlıkla aşırı besleme
Beslemeden bir saat sonra yemler hala akvaryum zemininde gezinir ve balıklar bu yemlerle ilgilenmez. Bu durumda kesinlikle yemi fazla vermişsiniz. 
Derhal aşağıdaki önlemler alınmalıdır:
Kalan yemi sifonla çekin ve akvaryum suyunun yaklaşık %15 – 30’unu değiştirin. Taze suyu su hazırlayıcılar ile  ile ayarlayın ve su değerlerini kontrol edin. Ayrıntıları yazını devamında bulabilirsiniz.

 
Yüksek kirletici madde düzeyleri?
Su testleri, kirletici madde düzeylerinin belirtilen maksimumlar üzerinde olduğunu gösterir. Diğerleri arasında olası nedenler:
• akvaryum büyüklüğüne göre çok fazla balık
• filtre kapasitesi düşük
• aşırı besleme
Bitki bakımı
Bir çok yeni akvaryumcu, her ölü ya da düşmüş yaprağı ve en küçük kirleri akvaryumdan hemen çıkarmaya meyillidir. Lütfen aklınızda tutun ki: elinizi ne zaman suya soktuğunuzda akvaryum sakinlerini tedirgin edersiniz. Ayrıca balıklar için tehlikeli olan maddeler (sabun artıkları, yağlar) her elinizi soktuğunda suya bulaşır.
 Ölü balıklar
Ölmüş balıkları hemen çıkarın! Bunun nedenini de hemen bulup çıkarmanız gerekir. Geniş kapsamlı bir su analizi uygulayın. Özellikle ph değerini, karbonat sertliğini (kh), klorini (cl), amonyum/amonyak (nh4/nh3), nitrit (no2), fosfat (po4) ve bakırı (cu) kontrol edin.
Yosunların çıkarılması
Spot görünümlü gruplar halindeki yeşil yosunlar akvaryum camında, kayalarda ya da bitki yapraklarında büyüyebilir. Akvaryumunuzda bu çeşit yosunlara rastlarsanız fazla endişelenmeyin. Yeşil yosunlar sadece tatmin edici su kalitesinde büyür. Doğal yosun gidermesi olarak, yosun yiyen otocinclus ya da ancistrus gibi balıklar uygundur. Bazen, yosun büyümesini azaltmak için biraz kılıç kuyruk ya da siyah moliler bile yeterli olabilir. Ayrıca sudan yosun gıdalarını alan ve hızlı büyüyen bitkilerden daha fazla koymak da önerilir. Akvaryumun ön panelinde büyüyen yeşil yosunları yosun mıknatısı ya da birkaç  elyaf ile kolayca yok edebilirsiniz. Ne yazık ki daha az zararlı olan diğer tür yosunlar da vardır.


En iyi temizleme performansı kısmi su değişiklikleriyle birlikte görme duyusuyla ilgili hedefler için hizmet verir.
 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir