Akustik Yağmur Ölçer (Disdrometer) Yapımı

Bu yazımızda piezoelektrik etki kullanarak akustik seslerin kayıt edilmesi ve şiddetinin ölçülmesini sağlayabileceğimiz bir projeden DİSDROMETER yapımından bahsedeceğiz. Projenin resimli ve açıklamalı yapım detayları için BUYRUN DEAVAM EDELİM.
 
 
 
 

 
 

Proje için gerekli malzemeler

1 piezoelektrik devre elemanı.
Resim çerçevesi (küçük boy)
Cam parçası (resim çerçevesi üzerine montaj edilecek boyutlarda)
Kulaklık. (Sesi dinlemek için)
Mini jack soketi erkek ve dişi ile ses kablosu. (Sesi bilgisayara kayıt etmek için kullanılacak)
Havya,lehim ve muhtelif proje malzemeleri.


 
Ucuz,dayanıklı ve akustik ses ve seviye ölçer proje yapımına geçmeden sistemin mantığını kavramanız için piezoelektrik hakkında bilgi verecek olursak:
piezoelektrik

piezoelektrik


Piezoelektrik, üzerine fiziki bir güç uygulandığında voltaj üreten deforme edilmiş disk anlamına gelir. Videoda görüldüğü gibi piezo üzerine basınç uygulandığı zaman ortaya çıkan voltaj led diyotu çalıştırıyor.

Piezonun çalışma videosu


Piezoelektrik sadece iletken olmayan materyaller üzerinde etkilidir. Seramik,kristal ve en çok kullanılan quartz (SiO2).  Bu teknolojinin geliştirilmesi için çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Dr. Ville geliştirdiği bir piezoelektrik jeneratörü, ayakkabıların tabanına yerleştirerek GPS alıcılarını veya cep telefonlarını şarj etmek için enerji üretebilecek.
piezoelektrik ayakkabı

piezoelektrik ayakkabı

Montaj ve Kayıt

Piezo üzerinde bulunan lehim yerlerine iki adet kablomuzu lehimliyoruz. Bu kablolar mini jack soketler aracılığıya PC ye bağlanacağı için uzun olmasına dikkat ediyoruz.

piezo

piezo


Daha sonra piezo ucuna mini dişi konnektör jackı lehimliyoruz.
piezoelektrik

piezoelektrik


Resim çerçevesi üzerine cam levhayı silikon,bant veya başka bir yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Kuruma işlemi bittikten sonra cam levhanın ortasına piezo elemanınıda yapıştırıyoruz. Ancak bu yapıştırma işleminde biz dış ortamda cam levha üzerine düşen yağmur damlalarının oluşturduğu sesi kayıt edeceğimiz için lehim yerlerinin dış ortam ile iyi bir şekilde izole edilmiş olması gerekir. Aksi takdirde kısa devre veya paslanma sonucunda sistem zarar görür. Resimde görüldüğü gibi lehim yerleri cam yüzeyin altında kalacak.
yağmur ölçer

yağmur ölçer


Projemiz artık hazır. İsteğe bağlı olarak sesi direkt dinlemek isterseniz kulaklık erkek  jack ucunu projemizin dişi konnektörüne takmanız yeterli olacaktır. Sesi  bilgisayara kayıt etmek isterseniz bilgisayar ses girişine uygun erkek jack soketimizin ucuna erkek bir konnektör daha ilave ederek piezo ucundan gelen diş  konnektöre takarak projemizi tamamlıyoruz.
Kayıt edilen örnek yağmur sesini BURADAN ve BURADAN dinleyebilirsiniz.

Benzer sistemlerin yapım ve çalışma videoları

Ayak titreşimlerini amfiye aktaran sistemin yapım ve çalışma videosu


 

Bardak içerisine atılan cisimlerin çıkartığı sesi dijital ortama aktaran sistemin çalışma videosu.

 http://blog.makezine.com/2009/07/29/how-to-acoustic-rain-gauge-disdrome/

Posted in Basit Projeler, Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel, Tuhaf ޞeyler, Video Anlatımlı Basit Projeler, Video Anlatımlı Elektrik-Elektronik Projeleri, Video Anlatımlı Projeler, Videolu Fen Bilimleri Projeleri, Yapım Kuşağı and tagged , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir