Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır

Akvaryum bakımı çerçevesinde yapılan periyodik haftalık,aylık ve yıllık bakımlarının ayrıntılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Su değişiklikleri
ޞimdiye kadar, özellikle küçük akvaryumlarda, biyolojik dengelemeyi desteklemek için en önemli bakım ölçütü haftalık su değişiklikleri olmuştur. Büyük ya da daha az yoğun bir şekilde stok edilmiş akvaryumlarda her 2 ya da 3 haftada bir yapılan kısmi su değişiklikleri yeterlidir. İyi bir hazırlık yapıldığında, değiştirilen suyun miktarına bağlı olarak, su değiştirmesi 15 – 20 dakika zaman alacaktır. Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

 Su testi
En önemli su parametrelerini haftada bir kez kontrol etmelisiniz.
Su testleri:
ph değeri
• toplam sertlik
• karbonat sertliği
• amonyum/amonyak
• nitrit
• nitrat
• fosfat
• demir
• bakır ya da klorin
Su parametreleri farklıdır ve balıkların ülke orijinlerine bağlıdır. Örneğin amazon’daki koşullar, malawi gölü koşullarından tamamen farklıdır. Aynı yaşam ortamından alınmış balıkları tutarsanız, uygun su değerleri bakımını yapmak, farklı orijinlere sahip balıkların olduğu bir duruma göre daha kolaydır.
Bitki gübrelemeleri ve aydınlatma
Bitkiler bir akvaryumda önemli fonksiyonlara sahiptir:
• balıklara gerekli oksijeni sağlamak
• biyolojik kirlenmeyi önlemek
• balıkları için sığınak ve bölge yerleri oluşturmak.
Küçük parça tortuları
Isıtıcıdaki ya da filtre pompalarındaki küçük tortuları da elyafla ovalayarak kolaylıkla yok edebilirsiniz.
İpucu
Akvaryum camı ya da teknik bir ekipman silerken kullandığınızda lütfen eldiven giyin ve sıçramalardan gözünüzü koruyun!
 Akvaryum kapak panellerinin temizlenmesi
Su değiştirmesi sırasında akvaryum kapak panellerindeki küçük parça yığınlarını temizleyebilirsiniz. Sıcak su ile panelleri hızlı bir şekilde tekrar şeffaf hale getirir. Kör bir panel ışık yoğunluğunu oldukça düşürür. Bitkiler iyi olarak büyümez. Bu yüzden bu bakım önlemi için asla çok fazla beklemeyin. 
Ölü balıklar
Ölmüş balıkları hemen çıkarın! Bunun nedenini de hemen bulup çıkarmanız gerekir. Geniş kapsamlı bir su analizi uygulayın. Özellikle ph değerini, karbonat sertliğini (kh), klorini (cl), amonyum/amonyak
(nh4/nh3), nitrit (no2), fosfat (po4) ve bakırı (cu) kontrol edin. 
Akvaryum camlarını dışarıdan temizlemek
Akvaryum camlarını, akvaryum tam doluyken ve akvaryum başlığı kapalıyken temizleyin. Yumuşak bir bezle silin. Artıkları kuru bir bezle ovalayın. 
Akvaryum camını içten temizlemek
İyi bir akvaryum bakımı bile olsa, akvaryum camında hafif perifiton gelişimlerini önlemek imkansızdır (yeşil yosun gibi). Bu durumda yosun mıknatısları hızlı ve derinlemesine bir yardım sağlar. Temiz kısmın fırçası yüksek kaliteli katı bir plastiktir. Dış kısmın yüzey tabakası ise yumuşak bir keçedir. Bu da yıllar boyu süren kullanımlardan sonra bile çizikleri önler.
Yıllık bakım çerçevesinde :
Su bitkilerinin büyümesi ve akvaryumdaki oksijen desteği için doğru ışık önemlidir. Florasan tüpleri hala çalışıyor olsa da akvaryum ortamı için gerekli radyasyon yoğunluk kaybeder. Yosun problemleri ve iyi olmayan bitkiler, ışık desteğinin azaltılmasının ya da yanlış ışık desteğinin görülebilir etkileridir.
İki tüp kullanıyorsanız, birinci tüpü 12 ay sonra, ikincisini de 2 ay sonra değiştirmeniz önerilir. Işık koşulları, iki tüpü de aynı zamanda değiştirirseniz, birdenbire değişecektir
 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir