Akvaryum Balıkları ve Vitaminler

Balıklarımızın bakımı ve beslenmesi ile ilgili bütün aşamaları düzgün ve düzenli bir şekilde yapmamıza rağmen beklenen sayıda yumurta veya büyüme hızına ulaşamadığını gözlemleriz. İşte bu yazımızda sizlere balıklarımız için kullanılan vitaminlerin gerekliliği,çeşitleri ve kullanımları hakkında bilgi vereceğiz.
Soğuk su balıkları Çeviktir ve fazla enerji harcar. Bu sebeple, yemlerine vitamin eklemenizi öneririz. Böylece, hastalıkları ve
yetersiz beslenmenin yol açtığı sendromları önlemiş olursunuz. Aşağıda belirtilen durumlarda, japon balığına vitamin desteği
verilmelidir:
• yeni bir ortama aktarıldığında
• her kısmi su değişikliğinden sonra
• iyileşme sürecinde
• hastalıkların ardından
• yumurtlama dönemlerinde
Konu hakkında ayrıntılı bilgileri yazını devamında bulabilirsiniz.

balıklar için vitamin

balıklar için vitamin


Sıvı vitaminler yem üzerine kolayca damlatılan, sıvı bir vitamin katkısıdır.
Tablet şeklindeki çeşitli vitaminlerin ve eser elementlerin bir karışımıdır. Balıkların canlılığını ve renklerinin parlaklığını artırır. Tabletleri balıkların kemirmesine izin vererek direkt olarak suya ekleyebilirsiniz.
Beta karoten, C, E vitaminleri antioksidan olarak görev yapar ve balıkların bünyelerinde oluşan atık maddeleri hücre içine sokmamak bu vitaminlerin görevidir. Bu vitaminlerin eksikliçinde balıklar dirençsiz düşer ve bütün asalaksal, parazitsel hastalıklara karşı dirençsiz kalırlar. Bu 3 vitamin birleştiçinde ancak kesin bir sonuç alınabilinir. C vitamini E vitamini oluşumunu arttırır. E vitamini ise Beta karoteni destekler ve tamamlar.
Bu 3 vitamin, yumurtlamayı tetikler, hücrelere zarar gelmesini önler, diçer organizmalarla iletişim kurar, bilimsel araştırmaların gösterdiçine göre beta karoten ihtiva eden balık yumurtalarının ihtiva etmeyenlere oranla yaşama şansı daha yüksektir.
Vitaminlerin balıklarda iştahı arttırması, üremeyi tetiklemesi, hastalıklara karşı direnç arttırması ve stresi azaltmasından dolayı muhakkak kullanılmaları gerekmektedir. Bir vitaminin eksikliçi diçer bir vitaminin aşırı alınmasıyla giderilmez. Tüm vitaminlerin belli oranda alınmalıdır. Her 15 günde 1 akvaryumunuza 2 mg bu 3 vitamini içeren bir vitamin kompleksinin kullanılması önerilir. Vitaminler doçal yollarla da balıklara verilebilinir.
A Vitamini balıklarda görme gücünü, gelişimini, deri koruma ve doçurganlıçını destekler. A vitamini; omurgalılar, yumurta sarısı, yeşilliklerde bulunur.
B1,B2,B6,B12 Vitaminleri kas gelişimi, sinir ve sindirim sistemini destekler. Bu vitaminler;
yosunlar, yeşillik, balıketi, sıçır karaciçeri, sıçır eti, yumurta, mayada bulunur.
C Vitamini hastalıklara karşı direnci ve iskelet gelişimini destekler. Bu vitamin yeşillik, yosun, sıçır ciçeri, balık yumurtasında bulunur.
D Vitamini kalsiyum ve fosfor alımını düzenler, iskelet gelişimi destekler. Bu vitamin; toprak solucanı, yosun, deniz bitkileri, su sinekleri, karideslerde bulunur.
E Vitamini doçurganlıçı artırır ve doymamış yaç asitlerini düzenler. Bu vitamin; yosun, yeşillik, yumurta sarısında bulunur.
K Vitamini yaralanma sonra kan pıhtılaşmasını hızlandırır. Bu vitamin sıçır karaciçeri, yeşillik, su sineklerinde bulunur.
 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir