Akvaryum Dip Çekim Motoru Yapımı

Akvaryum bakımı için dip çekimi yapmak hayati önem taşımaktadır. En kaliteli iç filtre veya dış filtre kullansak ta 3 hafta bir dip çekimi yapmazsak filtre motorlarının çekemediği balık kakası ve artık yemler akvaryum su döngüsünde ölümcül tehlikeler oluşturur. Bu atıklar su içerisindeki nitrit ve nitrat dengelerinin balıkların sağlığına zarar verecek seviyelere uluşmasına sebep olur. Amatörce başladığım akvaristlik maceralarımda kaybettiğim onlarca balıktan sonra dip çekiminin faydalarını tecrübelerime dayanarak birinci ağızdan söyleyebilirim. Dip çekimi yapmaya başladıktan sonra ki süreçlerde akvaryumum da olağanüstü haller dışında balık ölümü kesinlikle yaşamadım.  Unutmadan piyasada hazır elektrikli dip çekim motorları da var. Ancak ucuzları işlevsel olarak yetersiz ve tamamen kum çekiyor. Eheim marka pilli dip çekim motoru oldukça fonksiyonel ve kullanışlı ama o da çok pahalı. Buradan satın alabilir buradan da videosunu seyredebilirsiniz. Neyse sözü fazla uzatmadan iç filtre motoru veya kafa motoru kullanılarak yaptığımız Dip Çekim Motorunun malzemeleri ve ayrıntılı yapımı için BUYRUN DEVAM EDELİM.

elektrikli dip çekim motoru yapımı3

elektrikli dip çekim motoru yapımı malzemeleri

Akvaryum Dip Çekim Motoru Yapımı Malzemeleri

Bir tane iç filtre motoru veya kafa motoru da olabilir. (10-30 tl arası) Motor çok güçlü olamasın elinizde güçlü motor varsa boruyu uzun kullanarak ki kum çekiminin önüne geçebilirsiniz.
Dip çekim sifonu (5 tl)
Çeşitli boyutlarda plastik boru.
Sineklik örgüsü veya file. (örgü boşlukları kumların geçemeyeceği büyüklükte alüminyum olmalı )
Eski bir çorap ama temiz 😉 (sentetik olursa daha iyi olur.)
Lastik bant.
İlk olarak motorumuzun su giriş ve çıkış uçlarına plastik borularımızı takacağız.Kendin yap sistemlerin diğerlerinde su çıkışı akvaryum dışına verilmekte bu dezavantajı ortadan kaldırmak için sistemin su çıkışını tekrar akvaryum içine vereceğiz. Motor çeşitlerine göre  altında bulunan çapı büyük olan yere uygun ölçülerde plastik borularımızı takıyoruz. Buranın sıkı bir şekilde oturması çok önemli gevşek olmaması gerekir. Bazı motorlara plastik pet şişelerin kafaları tam oturmakta. Su ve hava çıkış ucuna da uygun ölçülerde borumuzu takıyoruz. Boruları takarken ısıtma yöntemiyle genişletip sıkıca oturmasını sağlayabilirsiniz.


ޞimdide hortumların birleştirilmesine geldi.  Dip çekme sifonun geniş yüzeyli olan kısmını motorumuzun su giriş kısmına taktığımız plastik boru ile birleştiriyoruz. Bizi kullandığımız boruların ağızları uymadığı için büyük ve küçüğü resimde 1 ve 2 numaralı bölgelerden ek olarak birleştirdik. Kullandığınız sifon hortumu ile motorun su giriş kısmının çapına uygun plastik boru bulursanız uğraşmak zorunda kalmazsınız.


Sırada akvaryum içindeki balık kakalarını çekelim derken kum,çakıl vb. çekmemek için gerekli filtre kısmının yapılmasına. Filtre elemanımız alüminyum olduğu için vakum ağzına sığacak şekilde keserek şekilde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.


Çorabı iyice temizledikten sonra lastik bant yardımıyla motor su ve hava çıkış ucuna montaj ediyoruz. Çorabın iyice temiz olduğundan emin olun. Deterjan artığı kalmasın mümkünse sıcak suda bekletip bol suda durulayın.


Ewet artık dip çekim motoru kullanılmaya hazır. Çekim işlemi yaparken etrafı ıslatmamak ve  çorap içine biriken pislikleri boşaltmak için yanınız da kova bulundurmayı unutmayın. Bir hatırlatma daha dip çekimi yapmak akvaryum bakımına tek başına yeterli olmaz. Lütfen akvaryum hacmine göre balık sayınıza dikkat edin. Filtreleme ve havalandırma işinde cimrilik yapmayın. 2 haftada bir akvaryum suyunun 1/3 ni değiştirmeyi unutmayın.


Kolay gelsin.

Posted in Basit Projeler, Bu Benim Eserim Projeleri, Evcil Hayvanlar, Genel, Yapım Kuşağı and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir