Akvaryum Günlük Bakımı Nasıl Yapılır

Bir önceki yazımızda Akvaryum Bakımı hakkında haftalık,aylık ve yıllık bakımı hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik ama gelen mesajlar üzerine Akvaryum Günlük Bakımı Nasıl Yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.
Işığı kapatmak ve açmak
Aydınlatma süresi yaklaşık 12 saat olmalıdır. Bu genelde bir tropik günün uzunluğudur. Yosun problemleri olduğunda aydınlatma süresini 8 saate indirebilirsiniz (örneğin öğle saatlerinde birkaç saat ışığı kapatabilirsiniz). Aydınlatma zamanını otomatik bir zamanlayıcı ile düzenleyebilirsiniz. 
Su duzeyi kontrolu
Su düzeyini kontrol edin ve buharlaşmış suyu, yüzey süzgecinin hala aktif olduğunu ve düşük su düzeyine bağlı olarak ısıtıcının kurumadığını garantilemek için değiştirin. Su akışı gerektiğince etkileniyorsa, iç filtrenin giriş ızgarasında tutulmuş ya da (eğer dış filtre varsa) dış filtrenin giriş tüpünde tutulmuş olan bitkileri alın. 
Filtre kontrolu
Aynı zamanda filtre ve/veya havalandırmanın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Filtreden oldukça az miktarda su çıkışı oluyorsa filtre ortamını temizleyin. Filtre çıkışı öyle bir şekilde yönlendirilmelidir ki, su yüzeyi çok az bir şekilde dalgalanmalıdır. Bu, co2 kaybını azaltır ve böylece bitkiler için daha iyi büyüme koşulları oluşur ve yosun gelişimi de azalır. Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.
Isı kontrolu
Modern akvaryum ısıtıcı termostatları güvenilir bir şekilde çalışmaktadır. Ancak her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için akvaryum termometresine günde bir kez bakmanız tavsiye edilir.
 Besleme
Balıklarınızı günde 2 – 3 kez, kısa zamanda ne kadar çok yiyeceklerini düşünerek, besleyin. Gece balıklarını ve dip sakinlerini akşam sonrasında besleyin. Bununla ilgili daha fazla ve ayrıntılı  bilgiyi ilerleyen yazılarımızda bulacaksınız.
 
 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir