Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir

Akvaryum suyu nasıl değiştirilir? Suyu kaç günde bir değiştirmeliyim? Ne kadar su ilave etmeliyim? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bu yazımızda sağlıklı bir akvaryum ortamı oluşturmanızı diliyoruz.
Su değişiklikleri
Akvaryumdaki tüm artık ürünler yok edilmeyebilir. Büyük miktarları balıklar için zararlı olan nitrat ve fosfat gibi maddeler her akvaryumda zenginleşebilir. Doğada bu maddeler suyun akışı ile temizlenmektedir. Aynı etkiyi düzenli su değişiklikleriyle sizde akvaryumunuz da sağlayabilirsiniz.
Ne zaman ve ne kadar su?
Nispeten küçük oranlarda, örneğin %20, haftada bir kez su değişikliği yapılması önerilmektedir. Büyük miktardaki su değişiklikleri (%50 üzeri) akvaryum yaşam ortamındaki dengeleri bozabilir ve bu yüzden sadece akut nitrit ya da bakır zehirlenmeleri için saklanmalıdır.

akvaryum suyu nasıl değiştirilir

akvaryum suyu nasıl değiştirilir


Su değiştirme sıklığı ve değiştirilen su miktarı aşağıdakilere bağlıdır
• akvaryum boyutu
• akvaryum sakinlerinin sayısı ve boyutları
Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Akvaryum içeriğinin hesaplanması:
60 cm genişlik x 30 cm yükseklik x 35 cm derinlik
= 63.000 cm3
= 63 litre brüt hacim
Ya da
100 cm genişlik x 40 cm yükseklik x 40 cm derinlik
= 160.000 cm3
= 160 litre brüt hacim
 
Su miktarı ve değiştirme aralıkları için örnekler:
Aşağıdaki çizelge normal balık stoğu olan akvaryumlara uygulanabilir. Verilen veriler gerçekten kanıtlanmıştır.
akvaryum suyu değiştirme aralıkları

akvaryum suyu değiştirme aralıkları


Hazırlanma
Aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:
• bir sulama kabı ve sadece akvaryum için kullandığınız iki kova. Bunlar hiçbir şekilde temizlik maddeleri ile temizlenmemiş olmalıdır.
• iki metre uzunluğunda akvaryum hortumu, ya da daha iyisi dip temizleyicisi
• su taşması durumları için bir havlu ya da derin olmayan bir su kabı.
• her şeyin fişini çekin, ısıtıcı, filtre ve aydınlatma.
 Tanktan nasıl su alınır
Öncelikle iki kovayı havlu üzerine ya da su kabının içine koyun. Sonra akvaryumdan suyun bu kovalara boşalmasını sağlayın. Bunu yapmak için değişik yollar vardır:
Çoğu akvaryumcu hortumun sonunu akvaryuma sokar ve hortumun baş tarafından ağızlarıyla suyu çeker. Ancak bu yöntem biraz pratik gerektirir. Bazen su hiç akmaz ya da akvaryum suyundan büyük bir yudum yutarsınız.
 
Suyu dip temizleyicisi ile daha şık bir şekilde sifonlayabilirsiniz. Böyle yaparak iki hedefi tek bir hareketle gerçekleştirmiş olursunuz. Kolaylıkla ve derinlemesine dip temizleyicisi ile akvaryum kumundan  tortuları çekersiniz ve aynı zamanda suyun  bir bölümünü değiştirmiş olursunuz.Gerektiği kadar suyu akvaryumdan çektikten sonra şimdi bazı küçük temizleme aktiviteleri de yapabilirsiniz.
Dip temizleyicisi ile çalışırken, her bitkinin 5 cm’lik çevresini temizlemediğinizden emin olun. Bu bitki köklerinin hassaslıklarını koruyacaktır. Akvaryumun camının dışına, yapışkan bir bant ya da benzeri bir madde ile tankı nereye kadar boşaltmak istediğinizi işaretleyin.
Musluk suyunu nasıl koşullandırırsınız
ޞimdi akvaryum, süs balıklarının gereksinimlerine göre koşullandırılması gereken musluk suyu ile doldurulmuştur. Bize su  sağlayanların, içme suyunu hazırlarken akvaryumlarımızı düşünmediklerinin unutmayın! Onların görevi suyu insan tüketimine hazır hale getirmektir. Içme
Suyu tat olarak iyi, besleyici gıdalar ve patojen bakımından zayıf olmalı ve su borularına zarar vermemelidir. Sonuç olarak tehlikeli bakteri ve patojenleri öldürmek için sık sık klorin gibi dezenfekte kimyasallar kullanılmaktadır. Bu yüzden içtiğimiz su hassas mukoza zarları için saldırgan ve süs balıkları için fazla toksiktir. Aynı zamanda bu su hemen hemen hiç yararlı bakteri içermez. Klorin, akvaryumdaki arıtma bakterilerinin sayısını da azaltır. Su ayarlayıcıları doğadaki gibi bir su koşullaması sağlar. Musluk suyunu bir su kabına koyun ve sera aqutan ile koşullandırın.
Doğru su ısısı
Lütfen taze suyun sıcaklığını, aşağı yukarı akvaryum suyu sıcaklığına ayarlayın. Eğer taze su akvaryum suyundan biraz daha soğuksa herhangi bir zarara yol açmayacaktır. Tezatlık olarak: birçok balık su soğuduktan sonra (1 – 2 °c dereceden fazla değil) biraz çevik hale gelir. Metabolizma ve çiftleşmeye hazır olma durumu artar.
Su eklemek
Su eklenirken alttaki kumları fazla hareket ettirmediğiniz den ya da bitki köklerinde çukurlar oluşturmadığınız dan emin olun. Bir sulama kabı bu işi çok daha kolaylaştırır. İkinci ya da üçüncü su değişikliğinden hemen sonra tüm işlemi 15 – 20 dakikada bitirecek kadar bir deneyime sahip olursunuz. Ve bu şekilde işlenen bir akvaryumda süs balıklarınız ve su bitkileriniz iyi olacaklardır.
 

 Sera Akvaryum Bakımı Kitapçığı

 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir