Akvaryumda Doğal Biyotop Ortamı Nasıl Oluşturulur

Deniz akvaryumlarında Doğal Biyotop Ortamı Nasıl Oluşturulur:
Doğal biyotopun ön şartları
 Akvaryumun boyutları
Akvaryum bakımındaki temel kurallardan biri  şudur: Akvaryum ne kadar büyükse bakımı da o kadar kolaydır.
Hacme bağlı olarak büyük bir akvaryumda su parametreleri küçük bir akvaryuma oranla daha kararlıdır. Bu nedenle büyük bir akvaryumun bakımı daha az zahmetlidir.
Ancak 100 litrelik bir akvaryumda da uygun biyolojik şartları oluşturmak  mümkündür. Ne var ki, herhangi bir bakım hatasının ciddi olumsuz etkileri olacaktır. Neredeyse tüm deniz balıklarının davetsiz misafirlere karşı korudukları bir bölgeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle farklı türlerden balıklar besleyecekseniz en az 200 litrelik bir akvaryum kurmanızı tavsiye ederiz.
Akvaryumun altında bir biyolojik filtre sistemi kurulacaksa (ör. damlatma filtre) su akışı için yeterli büyüklükte taşırma deliği açtırmanız gerekir. Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

En iyi aydınlatma
Tuzlu su akvaryumlarının aydınlatılmasında floresan tüpler, metal halid lambalar (HQI) ve halefleri HCI ve CDM ya da bunların kombinasyonları kullanılır. Floresan tüpler kullanılıyorsa su derinliği 50 cm’yi geçmemelidir.
Sadece floresan lamba kullanıyorsanız en iyi aydınlatmayı sağlayabilmek için farklı tayfları bir arada kullanmanız gerekir.
380 – 450nm’lik özel tayfı ile aktinik mavisi tuzlu su ışığı yayar ve tropik resiflerin aydınlatma şartlarını yaratır. Mavi ışık tayfı
omurgasızların büyümesine ve renklenmesine büyük katkı sağlar.
Çok miktarda ışığa ihtiyaç duyan omurgasızların olduğu ya da derinliği 50 cm’den fazla olan akvaryumlara HQI lambanın yanına mutlaka mavi floresan tüpü koymanız gerekir. Bu, mercanların muhteşem renklerinin en iyi şekilde görülebilmesini sağlar.
Destek ve konum
Akvaryum camının Çatlamasını önlemek için akvaryumu strofor köpük veya benzeri bir malzeme  üzerine yerleştirmeniz gerekir. Akvaryum doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Aksi taktirde istenmeyen yosunlar kontrol dışı büyürler.

 Sera Rehber Tuzlu Su Akvaryumları

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir