Astronot (Oscar) Balığına Nasıl Bakılır

Akvaryumların hızlı büyüyen ve önüne ne gelirse büyük bir iştahla mideye gönderen canavar ASTRONOT (OSCAR) balığı. Bu yazımızda sizlere astronot ciklet balıkları hakkında ayrıntılı bilgi vererek bakımı ve üretimi konusunda dikkat etmeniz gereken yerleri aydınlatacağız. Astronot balığı Güney Amerika kökenli bir balıktır. Oscar olarak da bilinir. 20-30 cm boyutlarında olup küçük balıklara karşı saldırgan bir tavır sergiler. Tam bir yemek canavarı olan bu balık sürekli aç. Videoda seyredeceksiniz börtü böcek ne bulursa kabuklu kabuksuz fark etmez mideye indiriyor. Akvaryumun alt ve orta kısmında yüzer çok geniş akvaryumlarda beslenebilir. Yumurtayla çoğalır bakımı deneyim gerektirir. Bir seferde 2000 yumurta bırakabilirler. Yumurtalarını düz yüzeylere bırakırlar. Etçil olan balık kendi türüne uygun bazı balıklarla beraber beslenebilir.

Dişi ve erkek yumurtaya beraber bakarlar. Akvaryum suyunun Ph 6,5-7,5 arasında olması gerekir. en az 300 litrelik akvaryumlarda 23-27 derece sıcaklıkta bakılmalıdır.  Çabuk büyüyen bir balık olduğu için genellikle küçükken alınırlar. Genellikle strese bağlı hastalıklara yakalanırlar. Özellikle beyaz benek hastalığına.
 


 
Beslendikleri akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden iyi bir filtreleme gerekir.  su değişimleri aksatılmamalıdır. Yaklaşık 10 yıl ömürleri olan bu balıklar çok güçlüdür. Akvaryum dekeorlarını rahatça yıkabilirler. Bunun için sağlam bir dekorasyon yapmalısınız. İri yapraklı sağlam bitkiler kullanılabilir.

 
Sahiplerine çabuk alışan bu balıklar çekingen değillerdir. Sahiplerin ellerinden yem yiyebilirler. Japon balıkları ve canlı doğuranlar la kesinlikle bir arada yaşayamazlar. Malawi cikletleri ile bulundurulması uygun olmasa da imkansız değil besleyenler mevcut. Salam,sosis ve tavuk ciğerine bayılırlar. Ayda bir diyetlerine sarımsak suyuna banıp verebilirsiniz.
Videoyu seyretmeden geçmeyin. Böcekleri yemesi ve büyüme hızına inanamıyacaksınız.

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir