Balık Yemleme Makinesi Yapımı

yemleme makinesi yapımı

yemleme makinesi yapımı


Tatil zamanlarında balıkların ve diğer evcil hayvanların beslenmesi büyük problemler olmaktadır. Bu yazımızda sizlere otomatik olarak balıklarınızı yemlemenizi sağlayacak proje hakkında resimli ve açıklamalı bilgiler sunacağız. Unutmadan paraya kıyıp yem makinesi almak isterseniz 1. dereceden tavsiyem eheim marka yem makinesini olacaktır. Projenin detayları yazının devamında..

Yemleme Makinesi Yapımı için Gerekli Malzemeler:

Masa saati.
Plastik kalem.
Pipet
Plastik kutu.
Her zaman olduğu gibi muhtelif proje malzemeleri (karga burnu,maket bıçağı, makas,tutkal,havya-lehim  vb.)

otomatik yemleme makinesi nasıl yapılır?

otomatik yemleme makinesi nasıl yapılır?


İlk olarak saati sökerek işe başlıyoruz. Saatin akrep,yelkovan ve saniye kadranını söküyoruz.

Yem makinemizin çalışma prensibi: Saat akrep kardanı döndükçe ucuna bağlı olan yem haznemizi döndürecek. Akşam ve sabah saat 6 da yemler dökülecek. Böylece günde iki sefer yemleme yapmış olacaksınız. ޞimdi kalemin içini çıkartıp dış gövdesinden 3 cm uzunluğunda bir parça kesiyoruz. Kestiğimiz parçanın çap deliğini saatin akrep kadranının bulunduğu son yere montaj ediyoruz. Montaj kısmında zımpara yaparak veya el becerinizle sizin yaratıcılığınıza kalmış maket bıçağı veya havya kullanarak sıkıca montaj ediyoruz.

Sırada yem hazne kutusunun yapımına geldi. Plastik kutumuzun hijyenik temizliğinden emin olduktan sonra kapağına ve gövdesine havya vb. araçlar yardımıyla delikler açacağız. Akvaryum içerisinde bulunan balık sayısı ile kullandığımız granül yem veya pul yem türüne göre kendi delik sayınızı tespit edeceksiniz. 11 adet canlı doğuran akvaryumda pul yem kullandığımız için pipet çapına göre akacak yem debisine göre elle yaptığımız denemelere göre biz 3 adet deliği yeterli gördük. Siz de kendi ihtiyacınıza göre delik açabilirsiniz. Aşağıda resimlerde görüldüğü gibi kapak üzerine pipetlerin sığacağı şekilde gövde üzerine ise kalemin sığacağı formatta delikler açıp montaj ediyoruz.
ޞimdi bazı arkadaşlar saat dönüp yem döküldüğü zaman hepsi dökülebilir diyecek. Kapak üzerine pipetleri montaj ederken ağız kısımlarını 2-3 cm içeriye montaj ettiğimiz için merak etmenize gerek yok. Tam ayarını elinizle deneme yaparak sağlıklı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ewet arkadaşlar artık projemizin sonuna geldik. Yem haznesini saat ile birleştirip yemleri hazır hale getiriyoruz. Bazı pul yemler çok büyük olduğu için pipet ağzını kapatabilir. Bi zahmet yemleri ufalıyoruz. Granül yem kullananların ufalama yapmasına gerek yok.

Artık projemiz hazır. ޞöyle bir uzanıp balıklarınızın ve eserinizin zevkini çıkartabilirsiniz. Unutmadan düzeneği akvaryum kapağı üzerine sağlam bir şekilde montaj edin. Ben paket bantını çift taraflı yapıp sağlam bir şekilde zampladım. Pil olarak da kaliteli bir tane pil alın. Tatile gitmeden 2-3 hafta balıklar üzerinde sistemi iyice denemeyi unutmayınız.
Kolay gelsin…

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Evcil Hayvanlar, Genel, Yapım Kuşağı and tagged .

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir