Balıklar için Yavruluk Nasıl Yapılır?

Özellikle yavru balıkların akvaryum içerisinde kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak bir proje ile karşınızdayız. Yavru balıklarınız akvaryum içerisinde bulunan yavruluk içinde 2-3 hafta sonra hacmi az olduğu için büyüme oranları yavaşlar. Yavruluk hacmini büyütünce diğer balıkların alanından kısmış olursunuz ki tavsiye edilmez. Ayrı küçük bir akvaryuma alabilirsiniz ama ayrı ısıtıcı,motor vb. gerektiği için masraflı olur. Akvaryum içindeki yavrularınızın diğer balıklardan saklanarak rahatça ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için Rafya (hediye paket ipliği) kullanarak resimde görüldüğü gibi sahte bitki ortamı yapabilirsiniz. Projenin resimli ve açıklamalı anlatım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

 

rafyadan yavruluk yapımı

rafyadan yavruluk yapımı

Proje için Gerekli Malzemeler

Akvaryum boyutuna göre 1-2 m rafya.
Sıcak silikon ve tabancası.
Plastik kapak.

Rafyanın Hazırlanması

Rafyayı akvaryum yüksekliğinin iki katı olacak şekilde 9-10 parça kesiyoruz.

resimli ve açıklamalı yavruluk yapımı

resimli ve açıklamalı yavruluk yapımı


Daha sonra kestiğimiz parçaları makasın kesen tarafıyla resimde görüldüğü gibi baş parmağımızın arasından setçe sıyırtıp bukle hal almasını sağlıyoruz. Her parça için bu işlemi yaptıktan sonra saçaklı bir yapı oluşturup hepsinin ucunu birleştiriyoruz.

Alt Tabakanın Oluşturulması

Alta tabakayı oluşturmak için herhangi bir plastik kutunun kapağını kullanabilirsiniz. Kapağın biraz geniş olmasında fayda var. Rafyamızı suya gömdüğümüz zaman batmasını sağlamak için kapağın içine kum,taş vb. koymanız gerekiyor. Rafyaları uçlarını birleştirip kapağın tam ortasına üzerine sıcak silikon sıkarak yapıştırıyoruz.


Yapıştırma işlemi bittikten sonra soda ve tuzlu su karışımında 1-2 gün tabağı bekletiyoruz ki silikonun kimyasallarının balıklarımız zarar vermesini engelleyelim. Bekletme işleminden sonra tabağın içine biraz kum veya çakıl koyarak akvaryum içine yerleştiriyoruz.
resimli ve açıklamalı proje örmekleri

resimli ve açıklamalı proje örnekleri


Artık arkanıza yaslanıp balıklarınızı rahatça seyredebilirsiniz.  Benim tavsiyem yavrularınız büyüdükten sonra rafyayı akvaryum içerisinden çıkarmanız. Uzun süre akvaryum içinde kalınca görünümü hoş olmuyor. Kolay gelsin…..

 

Posted in Basit Projeler, Evcil Hayvanlar, Genel, Yapım Kuşağı and tagged , , .

One Comment

  1. Pingback: Akvaryum Yavruluk Yapımı | nasil yapilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir