Basit Robot Yapımı (Barreller)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımız da sizlere; Eğimin olduğu yönü basit bir sensör kullanarak (tilt sensörü 3 tl) tespit ederek belirli bir yönde silindir rulo halinde hareket eden  mini otobot yapımından bahsedeceğiz. Tilt sensörü (eğim anahtarı) eğimin yönünü tespit etmek için kullanılan basit ve kullanışlı sensördür. Sensör dik hale geldiğinde İçindeki küçük bilye çiftleri birbirleri ile temas ederek temas halinde iken kontak halini almaktadır. Sizde resimde görüldüğü gibi bir robot yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

 
 

 

Barreller Otobot

Basit Robot Yapımı (Barreller)

Basit Robot Yapımı (Barreller)

Otobot Yapımı için gerekli malzemeler

1 adet sürekli dönen servo motor. (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
Resimde görüldüğü gibi bir boş plastik kutu.
Kutunun ölçülerine uygun montaj edilebilecek boyutta 2 adet boya fırçası.
1 adet Tilt Sensör (Eğim Algılayıcı Sensör). Robitshop sitesinden 3 tl’ye satın alabilirsiniz. 3-4 adet almanızı tavsiye ederim. Lehim yaparken aşırı sıcak uygulamaları sonucu bozulabilir. Bozulmazsa da dursun alet çantanızda.
1 adet 4’lü AA pil tutucu.
4 adet AA pil.
Plastik kelepçeler.
Muhtelif proje malzemeleri.


 
İlk olarak fırçaların tahta kısımlarını metal gövdelerinden pense yardımı ile ayırıp bize lazım olan tahta kısımlarını çıkartıyoruz.
 
kolay robot yapımı

kolay robot yapımı


 
Pil tutucu içerisine pilleri koyun ve aşağı bakacak şekilde servo motor ve fırça sapları ile resimlerde görüldüğü gibi plastik kelepçeler ile kravat bağlantısı oluşturacak şekilde sıkıca birleştirin. Servo motorun pervanesinin fırça saplarının üst kısmından dışarıya doğru rahat dönebilecek şekilde montaj edildiğinden emin olun.
 

 
Pil bataryasından ve servo motordan gelen siyah kabloları büküp lehimleyin. Pil bataryasından gelen kırmızı kabloyu eğim anahtarının sivri ucuna servo  motordan gelen kırmızı kabloyu ise eğim anahtarının yuvarlak metal gövde üzerine lehimleyin. Gövdeye lehim yapmadan önce lehim kısımlarını biraz zımparalayıp gövde üzerine lehim havuzu oluşturursanız kolay bir lehim yaparsınız. Tabi bu işlemleri yaparken eğim anahtarını aşırı sıcaktan uzak tutmaya dikkat ediyoruz.
 

 

Tilt sensörü (eğim anahtarı) eğimin yönünü tespit etmek için kullanılan basit ve kullanışlı sensördür. Sensör dik hale geldiğinde İçindeki küçük bilye çiftleri birbirleri ile temas ederek temas halinde iken kontak halini almaktadır. Tilt Sensörünü bir microcontroller ile kullanacaksanız, bir pull up ya da pull down direnci kullanmanız gerektiğini unutmayın. Sensör küçük titreşimler ve buna benzer durumlardan etkilenmemektedir.

Kutunun kenarlarında bulunan çıkıntı ve tutma yerlerini çıkartarak pürüzsüz olacak şekilde kenarları temizliyoruz.

 


 
Matkap Deliklerini açmak için 1/8 uç kullanarak kapak üzerine 4 adet delik açıyoruz. Delik merkez noktalarını servo motor pervane deliklerinden kapak üzerine hizalayıp  işaretlemek kaydıyla çıkarabilirsiniz. İsterseniz aşağıda bulunan şablonu 470*470 ölçülerinde print edebilirsiniz.
 
robot şablon

robot şablon


 
ޞablonu kapak üzerine tam merkez üzerine gelecek şekilde hizlayıp matkap ile delikleri açıyoruz.
 

 
Plastik kelepçeler ile servo motor pervanesini kutu kapağına montaj edip otobotu bitiriyoruz.

 
Artık mini otobotumuz hazır. Arkanıza yaslanıp uygun zemin ortamında eserinizi çalıştırıp keyfini çıkarın.
robot projeleri

robot projeleri


 
 

Barreller Otobot Video


 
 

http://blog.makezine.com/2010/07/29/simple-bots-barreller/

 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir