Basit Robot Yapımı (Inchworm)

Değerli ziyaretçiler bu yazımızda sizlere solucan gibi yavaş yavaş hareket eden mini basit robot (inchworm) yapımından bahsedeceğiz. Sadece bir adet servo motor ve iki adet metal cetvel kullanılarak yapılan bu tasarımın resimli ve açıklamalı detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.
 
 
 

 

Solucan Robot

Solucan Robot Video

Robot için Gerekli Malzemeler

 

robot nasıl yapılır

robot nasıl yapılır


 

 •  1 adet 30 cm alüminyum cetvel.
 •  2 adet küçük boy sabit tekerlekler.
 • 1 adet sürekli dönen servo motor. (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
 • Keçeli kalem
 • Tarak
 • 10 adet küçük somun ve civata.
 • 4 adet küçük metal pullar.
 • Metal ayıraç
 • Plastik kelepçeler.
 • DPDT kollu anahtar.
 • 4'lü AA pil tutucu.
 • 4 adet AA pil.
 • Kırmızı ve siyah tel.
 • Elektrik bandı.
 • Resimde 1 numara ile sarı çerçeve içinde gösterilen malzemelere ihtiyacınız olmayacak.

 
İlk olarak cetveli tam ortasından demir testere ile iki eşit parçaya keserek ayak kısımlarını oluşturuyoruz. Cetvelin birinin baş kısmına servo motoru montaj etmek için motorun bağlantı yerlerinden işaretleyerek cetvelden gerekli kısımları kesiyoruz. Daha sonra montaj deliklerini 1/8 matkap ucu ile deliyoruz.
 


 
ޞimdi diğer cetvel parçası üzerine servo motor pervane montaj deliklerini işaretleyip delikleri açıyoruz.
 
basit robot yapımı

basit robot yapımı


 
ޞimdi ise cetvellerin alt kısımlarına civataların montaj edebileceği boyutta birer adet delik açıyoruz. İkinci cetvelin tam ortasına tarağın montaj edilmesi için birbirine 45 derce eğimli aynı matkap ucuyla iki adet delik daha çıp cetveller üzerinde delik açma işlemlerini tamamlıyoruz.
 

 
Servo motoru ilk önce birinci cetvele montaj edip daha sonra ikinci cetvel ile resimlerde görüldüğü gibi birleştiriyoruz.
 

 
Tarağı ortasından dişlerini kesip iyice zımpara ile bütün kırıntıları temizliyoruz. Daha sonra kalan dişli bölmün baş kısmında 1/8 lik matkap ucuyla delik açıp servo motorun montaj edildiği ayağa takıyoruz.
 

 

DPDT anahtarının bağlanması

robot projeleri

robot projeleri


 
İkinci cetvelin orta kısmına anahtarın kol kısmının montaj edilebileceği boyutta delip anahtarı takıyoruz. Daha sonra üstte bulunan resimde görüldüğü gibi kırmızı ve siyah kablo uçlarının bağlantılarını aynen yapıyoruz.
 

 
ޞimdi ise arkadaşlar kalemin içi çıkartıp resimde görüldüğü gibi 1-2 cm boylarında içi boş silindir parçalar kesiyoruz. Kesme işleminde jilet kullanabilirsiniz.
 

 
Sabit tekerlerin civatalarını söküp ayak kısmına montaj edilmesi için gerekli formata getiriyoruz.
 

 
İki adet taşıyıcı plastik kutulardan birinini içine pil bataryasını montaj edeceğiz. Bataryanın bağlantı noktaları ile (+,-) kabloların dışarıya çıkışlarını sağlayacak delik yerlerini ve tekerlerden söktüğümüz bağlantı aparatının montaj deliklerini kapak üzerinden işaretleyip 1/8 lik matkap ucu ile deliyoruz. Plastik kelepçeler ile tekerlek bağlantı aparatını ve bataryayı resimde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.
 

 
Tekerden çıkan civatalar ile kalemden elde ettiğimiz içi boş silindir parçaları resimlerde görüldüğü gibi tekerlere montaj edip ayak kısımlarını tamamlıyoruz. Birleştirme yerlerinde gevşeklik varsa metal pulları kullanabilirsiniz.
 

 
Bataryadan gelen kırmızı ve siyah kablo ile servo motordan gelen aynı renk kabloları lehim yapıp projemizi tamamlıyoruz. Kısa devre olma ihtimaline karşı lehim uçlarını bant ile izole ediyoruz.
 

 
Artık pilleri taktığımız zaman mini otobotumuz çalışmaya hazır. Anahtarın konumunun resimde görüldüğü gibi olması çok önemli. Tarak plastik kutuda bulunan bataryanın ağırlığının ve moment kuvveti etkisiyle anahtar kolunu itekleyip çekerek servo motorun dönmesini yani robotun hareket etmesini sağlayacak. İlk çalışmada sorun yaşarsanız servo motor pervanelerin uçlarını sökün 180 derece boş dönmesini sağlayın. Hareket kısmında terslik veya bozukluk olursa pilleri söküp yeniden takarak düzeltebilirsiniz.
 
yapım kuşağı projeleri

yapım kuşağı projeleri


 
Kolay gelsin...
 

http://www.apartmenttherapy.com/create-an-adorable-robot-out-o-136718

 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir