Basit Sıçrayan Robot Yapımı

Özellikle robot tasarım ve uygulamalarına yeni başlayacak veya başlamaya hevesli olan kişilerin en büyük korkusu kodlama ve elektronik devre tasarımıdır. Bu korku yüzünden çoğu robo severler yolun başında bu sevdaya veda ederler. ne-nasil.net olarak bu ve buna benzer bundan sonraki yazılarımızda BASİT ROBOT UYGULAMALARI ile sizlere robot uygulamalarını sevdirmeye ve özendirmeye çalışacağız. Sizde resimde görüldüğü gibi bir adet servo motor kullanılarak kodlama bilgisi olmadan yapabileceğiniz bu basit robot uygulaması için BUYRUN DEVAM EDELİM.
 
 

Robot Malzemeleri


x1 sürekli dönebilen servo motor.  (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
x1 3AA pil tutucu.
x1 DPDT açma-kapama dikey geçiş anahtarı.
x4 sert fırçalar.
x1 küçük plastik kap.
x1 tükenmez kalem.
x1 1-1/2″ x 3/8″ corner brace (köşe tutucu)
Plastik kelepçe.
İlk olarak servo motorun her köşesine 4 adet delik açıyoruz. Deliğin çapı köşe tutucunun delik çapı ile aynı olmalıdır.
robot nasıl yapılır

robot nasıl yapılır


 
2 adet sert fırçayı plastik kelepçelerle köşe tutucuyu resimlerde görüldüğü gibi servo motora sıkıca takıyoruz.
 

 
Fırçalara köşe tutucunun L kısmından boş da kalan deliklere resimde görüldüğü gibi iki tane serbest delik açıyoruz.
 

 
Güvenli bağlantı sağlamak için plastik kelepçelerle köşe L kısıma kravat bağlantılar yapıp yan keski ile uzun olan uç kısımları kesiyoruz.
 

 
Plastik kutunun kapağına servo motorun muhafaza kutusunu ters çevirip kenar ölçülerini çizip jilet vb. kesici ile kesiyoruz.
 

 
Plastik kapağına servo motoru montaj etmek için uç kısımlardan resimde görüldüğü gibi matkap ile delik açarak kelepçe ile sağlam bir şekilde kelepçeliyoruz.
 

 
Pil tutucuyu plastik kutunun altına montaj ediyoruz. Tutucu üzerinde bulunan delik yerlerinden kutu üzerine delik yerlerini işaretleyip matkap ile delip vida-somun kullanarak montaj ediyoruz.
 

 
Kalan diğer iki adet fırçanın kenarlarından 2,5 cm içeri ölçüm yaparak birer delik açıyoruz.
 

 
ޞimdi ön bacakları takmanın zamanı geldi. Plastik kabı baş aşağı ters çevirin. Plastik fırçaları 90 derecelik açıyla birbirine eşit ölçülerde aşağı doğru çevirerek resimde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.
 

DPDT Switch Anahtarın Takılması.

Kapağın boş kalan diğer kısa kenarın biraz içerisine butonun düğme çapı deliği büyüklüğünde delik açıp somunu yardımıyla montaj ediyoruz. Daha sonra tükenmez kalemin kapağından butonun düğme uzunluğunda bir parça kesiyoruz. Kestiğimiz parçanın içini sıcak silikon ile doldurup yapıştırıyoruz.
 

Anahtarın Bağlantısının Yapılması

Anahtarın uçlarını ters köşe birbirine lehimliyoruz. Pil tutucudan çıkan kırmızı kablo (+) siyah kablo (-) ucu temsil etmektedir. Anahtarlamayı (+) uç üzerine kuruyoruz. Dönme hareketi ters olursa bağlantı uçlarını sonra deneyerek değiştirebilirsiniz. Lehim ve devre bağlantısı hakkında daha fazla ayrınıtlı bilgi için yapalim.net sitesini inceleyebilirsiniz.

Güç Bağlantısı ve Bitiriyoruz

3 adet 1,5 volt pili tutucuya takıp robotu çalıştırıyoruz. Arkanıza yaslanıp eserinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunlardan 3-4 tane yapıp etrafta dolaşan hareketli bir döngü kurabilirsiniz.
 

Robot Çalışma Videosu

http://store.instructables.com/products/simple-bots-ebook

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir