Basit Su Robotu Nasıl Yapılır

Elektrik motorlarının ve deniz araçlarının çalışma prensiplerini özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilere öğretmek için kullanılacak süper bir proje deneyini sizlerle paylaşacağız. Birkaç basit elektronik devre elemanı ile yapabileceğiniz çalışmanın resimli ve açıklamalı detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Proje için gerekli malzemeler:

  • 2 adet otuncak araba motoru
  • 2 adet switch.
  • 1 adet AAA pil tutucu.
  • 2 adet AAA pil
  • 2 adet plastik kapak teker için.
  • Gövdeyi oluşturmak için plastik peynir kabı ve kaplama için renkli kağıt.
  • 10 cm boyunda zil teli.
  • Muhtelif proje malzemeleri(havya,lehim,maket bıçağı vb.)


İlk olarak gövdeyi oluşturan kutumuzun sağ ve sol kenarlarından tekerlik kısımları için motorun gövdesinin geçeceği kadar delikler açıyoruz.
basit su robotu nasıl yapılır

basit su robotu nasıl yapılır


ޞimdi ise arkadaşlar pil tutucuyu gövdenin tam ortasına yapıştırıyoruz.
basit su robotu nasıl yapılır

basit su robotu nasıl yapılır


Motorun mil ucuna plastik kapakları monte ediyoruz. Kapağın daha fazla su kaldırmasını isterseniz kenar kısımlarına dalgalı yapı oluşturarak teker görünümü veren plastikler yapıştırabilirsiniz. İsteyen gövdeyi oluşturan plastik kutuya boya veya kaplama yapabilir. Motorları gövdeye montaj ederken sızdırmazlığa dikkat ediyoruz arkadaşlar. Sıcak silikon vb. malzemelerle motorun sağlam bir şekilde montaj edildiğinden emin olun aksi takdirde motor çalışırken gövde su alır ve motorlarınız zarar görebilir.
basit su robotu nasıl yapılır

basit su robotu nasıl yapılır


oyuncak robot nasıl yapılır

oyuncak robot nasıl yapılır


Pil yatağına anahtar ve motor ucu bağlantılarını her iki teker için karşılıklı olarak yapıyoruz. Bağlantıyı yaparken pilin (-) ucundan çıkan siyah kabloyu motorun bağlantı ucuna direkt lehimliyoruz. (+) ucu ise ilk önce anahtarın giriş ucuna takıp anahtardan çıkan ucu motorun bağlantı ucuna lehimleyerek anahtarlamayı sağlıyoruz. Yani motorumuz pilleri takınca direkt değilde anahtarı açınca çalışacak. İsteyen arkadaşlar anahtar kullanmadan da direkt çalıştırabilir.
oyuncak robot nasıl yapılır

oyuncak robot nasıl yapılırArtık mini otobotumuz çalışmaya hazır. Pilleri takın ve su dolu bir yüzeye anahtarını açıp bırakın. Eseriniz zevkini arkadaşlarınızla doya doya çıkartın.

 

 
Projesinden dolayı Aziz Duran'a teşekkür ediyoruz.

Posted in Basit Projeler, Çocuk, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Teknoloji ve Tasarım, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir