Basit Yürüyen Robot Yapımı

Arkadaşlar bu yazımızda sizlere basit olarak 4 ayak üzerinde yürüyen mini bir otomat yapımından bahsedeceğiz. Eski bir telefon ahizesi ve iki adet servo motor kullanarak tasarlanan bu robotun yapımı hem çok basit hemde çok eğlenceli. Sizde resimde görüldüğü gibi 4 ayak üzerinde yürüyen mini otomat yapmak istiyorsanız resimli ve açıklamalı olarak yapım detaylarının anlatıldığı yazının devamını inceleyebilirsiniz.
 
 
 

 

4 Ayaklı Yürüyen Robot Yapımı

 

4 ayaklı yürüyen robot nasıl yapılır

4 ayaklı yürüyen robot nasıl yapılır

Robot Tasarımı İçin Gerekli Malzemeler

2 adet servo motor. (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
1 adet telefon ahizesi.
4’lü AA pil tutucu.
1 adet DPDT kollu anahtar.
2 adet CD.
2 adet 12 cm boyutlarında cıvata ve somunları.
2 adet 10 cm boyutlarında cıvata ve somunlar.
2 adet 3 cm boyunda cıvata ve somunlar.
Plastik kelepçeler.
Muhtelif proje malzemeleri.


 
İlk olarak ahize kapaklarını çıkartıyoruz. Daha sonra servo motorları takacağımız yerleri işaretleyip deliklerini açıyoruz. Deliklerin çapı plastik kelepçelerin geçeceği format da olması yeterlidir.
 

 
 
ޞimdi ise arkadaşlar düz çalışır hale getirdiğimiz modifiye edilmiş servo motorları ahize kapak kısımlarına resimde görüldüğü gibi montaj ediyoruz. Kelepçeleri sıkıca bağlıyoruz. Servo motorların modifiyesi için BURAYA bakınız.
 

 
DPDT anahtarımızıda resimde görüldüğü gibi ahize kulaklığı kenarına montaj ediyoruz.

 

ޞABLONUN HAZIRLANMASI


2 adet Cd üzerine servo motorların, bağlantı civatalarının ve anahtarın montaj edilmesi için gerekli delikleri işaretleyip delikleri açıyoruz. Yazımızda önceden hesaplanarak kağıtlar üzerine çizilmiş delikler üzerinden direkt olarak delikler açılıyor. Sizde isterseniz bu şekilde delikler açabilir  isterseniz de kalem ile CD üzerinden işaretleme yaparak delik açabilirsiniz.  Şžablonu 342*702 piksel olarak yazdırabilirsiniz.
şablon

şablon


 
Pil tutucuyu ahizenin tam ortasına montaj deliklerini açarak plastik kelepçeler  ile montaj ediyoruz.

 

 Anahtarın Servo Motor ile Kablo Bağlantısı

Arkadaşlar genelde kablo bağlantılarını kelimelere döküp yazı ile ifade etmeye çalıştığımız zaman olay karışık bir hal alıyor. Tecrübesi olan arkadaşlar AVO metre ile ölçerek gerekli bağlantıları yapabilir. Tecrübesi olan-olmayanlar içinde aşağıda gösterilen devre şemasına göre servo motor ile bağlantılarını gerçekleştirmelerini rica ediyoruz.

robot tasarımları

robot tasarımları


 
Ahize üzerine bağlantı aşama resimleri.
 

 
Önceden hazırladığımız CD lerin montajını yapıyoruz. Resimlerde görüldüğü gibi CD montaj işlemini yapıyoruz.

 
Arkadaşlar artık otobotumuzu  tamamlıyoruz. Son olarak ayak kısmını oluşturacak civata ve somunlarımızı takarak minik otobotumuzu hazır hale getirip bitirip derin bir nefes alıyoruz.  Geriye sadece eserinizin keyfini çıkarmak kalıyor. unutmadan robot çalışırken sarsıntının ve gürültünün az olmasını isterseniz civataların uçlarına plastik ayaklar takabilirsiniz.

 
4 Ayaklı Yürüyen Robot Videosu

 
Kolay Gelsin.....
 

 http://robots.wonderhowto.com/how-to/howto-build-dancing-robot-ten-minutes-0118242/

 
 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir