Ciklet Balığı Nasıl Kusturulur

Bu yazımızda arkadaşlar sizlere ciklet balıklarından sarı prensesin nasıl yavru (kusturma) alınacağı hakkında bilgi vereceğiz. Sizler için hazırladığımız videoda bütün ayrıntılar mevcut ama.. Ben yinede video seyretme imkanı olmayan arkadaşlar için önemli bir kaç hususun altını çizeceğim.
 
 

 
 
 

Sarı Prenses Kusturma Videosu

 


 
1. Balığımız ağzına yumurtaları aldığı günden itibaren en az 14 gün geçmesi gerekir arkadaşlar. 14 gün geçmeden kusturma yapmıyoruz. Balıkların kendi yavrularını kendilerinin atması ortam şartlarına ve balığın yaşına göre 30 güne kadar uzayabilir.
 
sarı prenses nasıl kusturulur

sarı prenses nasıl kusturulur


 
2. Balığımız ilk defa yavru atacaksa siz müdahale etmiyorsunuz. Ayrı bir akvaryuma alıp balığın kendisinin kusmasını sağlıyorsunuz. Aksi takdirde ilerleyen yumurtlama dönemleri verimsiz ve balığın ölmesine sebep oluyor.
 
ciklet balığı nasıl kusturulur

ciklet balığı nasıl kusturulur


3. Akvaryumda balığınız tek ise ayrı bir akvaryuma yavruları ayırmanıza gerek yok. Onlar zaten annenin ağzına tedirgin oldukları zaman tekrar gireceklerdir. Bazı sitelerde akvaryumunuz da aynı cins balık besliyorsanız yavruları salabilirsiniz şeklinde yazılar mevcut. Bizzat deneyen biri olarak söylüyorum anneden hariç bir balık bile olsa yavruları salmayın yoksa benimkiler gibi hepside diğer balıklara yem olur.
sarı prenses nasıl kusturulur

sarı prenses nasıl kusturulur


4. Özellikle video (uzman tv vb.) ansiklopedi kanallarında yavruları 10-15 gün sonra ana tanka atılabileceği yönünde bilgiler içeren videolar mevcut. Arkadaşlar SAKIN yavrularınızı yem olmasını istemiyorsanız 5-6 ay geçmeden ana tanka salmayın.
 
ciklet balığı nasıl kusturulur

ciklet balığı nasıl kusturulur


 
5. Yavruları büyütürken adi yavru yemlerinden kaçının. Nitekim 10. günden sonra teker teker ölmeye başlıyorlar. Çok dayanıklı olan bir veya iki tanesi ancak büyüyor. Kaliteli yavru yem yoksa normal yemi küçük parçalar halinde yavrularınıza verebilirsiniz.
6.Son olarak arkadaşlar yavrularınızı büyütürken su sıcaklığını düşürmede lütfen acele etmeyin. 30-31 dereceden başlayıp 20 günde bir derece indirerek 28 derece sabitleyin.

Posted in Evcil Hayvanlar için Video Anlatımlı Çalışmalar, Genel and tagged , , , , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir