Çizgi İzleyen Robot Yapımı

Bu yazımızda programlama yapmadan bir kaç basit elektronik devre elemanı kullanarak yapılan basit bir çizgi takip eden robot yapımından bahsedeceğiz. Robotun yapım detaylarını resim ve açıklamaları ile beraber yazının devamında bulabilirsiniz.

 Proje için gerekli malzemeler

QRD-1114 veya CNY70 (biz QRD-1114 kullandık)

2 adet rulman.

2 adet 3V DC küçük motor.

1o cm uzunluğunda 2 cm genişliğinde delikli pertinaks veya tahta dondurma çubuğu.

BC 337 NPN transistör.

68 ohm direnç.

AA pil tutucu.

Rulman içerisine sığacak genişlikte plastik kalem.

Balon ve muhtelif proje malzemeleri. (havya,lehim,keski vb.)

 

çizgi takip eden robot

çizgi takip eden robot

 

İlk olarak arkadaşlar kalem robotun aks kısmını oluşturacak parçayı hazırlayacağız. Bunun için plastik kalemi keskin uçlu bir maket bıçağı veya kötü uçlu bir havya ile uygun ölçülerde 5-8 cm uzunluğunda keserek rulmanları uçlarına takıp montaj ediyoruz. ÖSYM nin dağıttığı kalemlerin çapı rulmanların çapına tam uydu.

 

 

Şimdi arkadaşlar robotun gövdesini (şase) oluşturan pertinaks üstüne uygun yere aks parçasını silikon ile yapıştırıyoruz. Yapıştırmadan önce motorları üzerinde deneyerek ağırlık merkezini bulup dengeye sağlayacak şekilde montaj ediyoruz.

 

 

QRD-1114 çizgi takip eden robot

QRD-1114 çizgi takip eden robot

 

Teker ve aks montaj işleminden sonra resimdeki robotun elektronik devresini kuruyoruz. Benim gövde parçası olarak pertinaks kullanmamın sebebi lehim işlemlerinin kolay olmasını sağlamak için. İsteğe bağlı olarak başka parçalarda kullanılabilir. Robotu yaparken kaynak sayfasında robotun elektronik devresinin hassasiyetini arttırmak için geliştirme yapılmış yeni devresini ve montaj şeklini inceledim ve uyguladım ama hassasiyet açısından ben bir fark göremedim. Bunları da sizlerle paylaşayım da sizler denersiniz belki ben bir şeyleri eksik yapmış olabilirim. Biz bu projemizde yukarıda bulunan robotun devresini kurduk.

 Çizgi İzleyen Robotun Elektronik Devre Kısmının Lehim ve Montaj İşlemi

 

 

Şimdi arkadaşlar motor milindeki hareketi rulmanlara aktarıp robotun hareket etmesini sağlamak için gerekli aktarma kısmını hazırlıyoruz. Bunun için kalın bir balonun uç kısmını resimde görüldüğü gibi kesip rulman etrafına ve motor miline takıyoruz.

 

Pil bataryasınıda motorların üstüne takarak robotu bitiriyoruz. Robotumuz artık hazır. Robot kızılötesi çıkışından gelen geri yansımaları kontrol ederek motorlara bildirip hareket ediyor. Kısaca çalışma mantığı bu şekilde. Tabi bu devreden tam bir hassasiyet beklememiz yalan olur. Aşağıda bulunan video size daha ayrıntılı bilgi verecektir.

 

 

 

Daha gelişmiş ve hassasiyeti yüksek bir Çizgi Takip Eden Robot Yapmak veya satın almak istiyorsanız sizler için BURADA hazırladığım yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

çizgi takip eden robot

çizgi takip eden robot

 

Kolay gelsin.. by cyborgte[a]m

 

http://www.sanalpazar.com/Arduino-Cizgi-Izleyen-Robot__isp41425672

http://www.ne-nasil.net/cizgi-izleyen-robot-nasil-yapilir/

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı.

One Comment

  1. çizgi izleyen robotu yaptım fakat tekerle motorun ucunu birbirine bağlayan balon tekerler dönmeye başlayınca çıkıyor. birçok yöntem denedim fakat olmadı. lütfen yardım edermisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir