Evcil Hayvanlar için Hareket Dedektörlü Çeşme Yapımı

Bu yazımızda sizlere sadık dostlarımızın su içmesini kolaylaştırıp daha fazla su içmelerini sağlayarak sağlıklı ve mutlu yaşam sürmelerini sağlayacak projenin resimli ve açıklamalı yapım detayları hakkında bilgi vereceğiz.

 
 
 
 
 

evcil hayvanlar için hareket dedektörlü su pınarı yapımı

evcil hayvanlar için hareket dedektörlü su pınarı yapımı


Piyasada Drinkwell Platinum olarak satılan su pınarlarını sadık dostlarımızın su ihtiyacını karşılamak için kullanırız. Bu bir karbon filtreli, debisi ayarlanabilir, rezervuara sahip olan oldukça da sessiz çalışan bir musluktur. Ancak bu musluğu kullanırken sürekli çalışır olması gerekir. Biz bu projede evcil hayvanların musluğun yanına geldiği zaman hareket sensörü ile otomatik olarak çalışmasını sağlayacak bir sistem geliştirdik.
Proje için gerekli malzemeler:
1. Drinkwell Platinum veya hepsiburada internet sitesi ile pet shop dükkanlarından temin edebileceğiniz benzeri su pınarı.
2. Hareket Dedektörü. Hazır devreleri alabileceğiniz gibi (elektrik market) bizim kullandığımız aşağıda verdiğimiz devreyi kullanabilirsiniz. Daha önce hareket sensörlü zil yapımı projesinde cyborgteam yazarımızın anlattığı yazıda zil yerine bu musluğu bağlayarak da bu projeyi gerçekleştirebilirsiniz.
3. Havya lehim ve muhtelif proje malzemeleri.
evcil hayvanlar için su pınarı

evcil hayvanlar için su pınarı

Hareket Dedektör Devresi

Su çeşmesi 12 volt AC trafo ile geliyor. PIR devremiz DC üzerinden 5V ile çalışır. 1n4001 diyotlar ile (4 adet) doğrultma yapılıp 7805 ile regüle edilip 5 v dönüştürme işlemi yapılıyor. AQH 2213 ile röle (kontrol) kısmı oluşturulmaktadır. DP-003A PIR devre kartıdır. Röle kısmı ile PIR devre kartı 180 ohm dirençle bağlanmıştır.

hareket dedöktör devresi

hareket dedöktör devresi


 
hareket sensörlü otomatik hayvan suluğu yapımı

PIR Devre Kartı


Devrenin breadboard ve pertinaks üzerine kuruluş ve bağlantı şekilleri resimde görüldüğü gibidir. Kırmızı ve beyaz bağlantı kabloları pompa güç bağlantılarıdır.
hareket sensörlü musluk yapımı

hareket sensörlü musluk yapımı


hareket sensör devresi

hareket sensör devresi

 Devre Güç Bağlantısı

Muslukla beraber gelen adaptörün ucunu kesip Molex KK konnektörünü veya benzeri bir konnektörle değiştirip kurduğumuz devrenin güç girişine takıyoruz.

nasıl yapılır

güç bağlantısı

 Devre Bağlantısı

PIR kartından 3 pinli çıkış konnektörü mevcut (+V, şase, çıkış) Pompadan gelen dişi konnektörle resimde görüldüğü gibi birleştiriyoruz.


VE BİTİŞžŞžŞž
Ewet projemiz artık hazır. 6 metre uzaktan hassasiyeti algılar ve çalışır. 30 saniye hareket olmazsa otomatik olarak durur. Projenizi çalıştırıp eserinizin keyfini çıkarın.
Kolay gelsin..
Projenin videosunu seyredebilirsiniz.
 

http://bkr1969.www31.a2hosting.com/electronics.php?proj=I%20built%20a%20motion%20controlled%20cat%20fountain

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir