Güneş Enerjili Mini Robot Nasıl Yapılır

Güneş Enerjisi ile çalışan mini robotlar her zaman ilgimi çekmiştir. Bu yazımızda sizlere güneş enerjisinde elde edilen elektrik akımı ile motora enerji sağlanarak mil ucuna bağlı hareket sağlayıcı tekerlerin dönmesini sağlayan robot yapımından bahsedeceğiz. Sizlerde resimde görüldüğü gibi bir robot yapmak istiyorsanız resimli ve açıklamalı yapım detaylarının bulunduğu yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Güneş Enerjili Robot

Robot Videosu

Robot için gerekli malzemeler

Solarbotics internet sitesinden veya elektronik devre elemanları satan yerlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemeler ile tasarımın fiyatı da oldukça uygun.

güneş enerjili robot

güneş enerjili robot

1 adet yüksek verimli çekirdeksiz (tercihen fırçasız) motor.
1 adet motor montaj klip.
3 adet kauçuk tekerlekler.
3 adet ataç.
1 adet 37*33 mm güneş pili.
1 adet 0,35 F 2,5v Kondansatör.
1 adet 6,8 uf elektrolitik kapasitor.
1 adet 3904 transistör.
1 adet 1381 gerilim düzenleyici.
1 adet 1N914 diyot.
delikli pertinaks veya bakır levha.
Havya,lehim,siyah ve kırmızı renk tel.
Muhtelif proje malzemeleri.

İlk olarak arkadaşlar bakır levha veya delikli pertinaks üzerine aşağıda bulunan devreyi kuruyoruz. Pertinaks üzerine kuranlar direkt lehim yaparak devreyi kurarlar. bakır levha kullananlar üzerine baskı devre  çıkartıp lehim için hazır hale getirilen devreyi kurar kit olarak devreyi hazır satın alanlar ise direk devreyi kurmaya başlayabilirler. Bu yazıda hazır kit üzerine kurulan devrenin tasarımı anlatılmıştır. Devrede bulunan R1 direnci devre dışı bırakılabilir.

güneş enerjili robot

güneş enerjili robot

ޞimdi ise arkadaşlar elektronik kartın etrafını çevreleyen halkanın yapımına geldik. Ataç 1 cm açılır çember şekline getirilip kartın dört köşe noktasına lehim yapılır. Lehim işleminin kolay olması için ataç bağlantı noktaları iyice zımpara yapılıp bol ısı ile kolay bir şekilde lehimlenebilir.

Elektronik devre elemanlarının montajını bacak bağlantı şekillerine dikkat ederek devre montajını yapıyoruz.  1381 ve 2N3904 yüzleri yukarı bakacak. Diyot’un siyah şerit çizgisi alt taraf da kalacak.

Motor klipsi ile motoru metal halka üzerine montaj ediyoruz. Karga burnu kullanarak bol sıcak lehim yaparak motoru montaj ediyoruz.

güneş enerjili robot nasıl yapılır

güneş enerjili robot nasıl yapılır

Motor mili ucuna kauçuk tekerleği uygun yöntem ve araçları kullanarak montaj ediyoruz. Kullanılan tekerler ve motor mil kalınlıkları farklı boyutlarda ve tasarım şekillerine sahip oldukları için el beceri ve tasarım zekanızı kullanarak uygun montaj işlemini yapıyoruz.

Artık bitiriyoruz….. Ataçları kullanarak tekerlek destek kısımlarını resimlerde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.

ޞimdi bize lazım olan güneş ışığı arkadaşlar. Güneş ışığı yoksa lamba veya el feneri ışığı ile mini robotu çalıştırıp eserinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Kolay gelsin……

teknoloji ve tasarım dersi projeleri

teknoloji ve tasarım dersi projeleri

 

http://www.commenthow.com/full_article/display/644818/Solar-Powered-Battle-Symet-BEAM-Style

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Teknoloji ve Tasarım, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir