Güneş Enerjisi ile Çalışan ޞarj Aleti Yapımı

Güneş enerjisinden yararlanarak piller için şarj aleti yapmaya ne dersiniz ? Bu projeyle pillerinizi güneş enerjisi ile şarj edeceksiniz. “Normal prizler varken güneş enerjisi ile çalışan şarj aletine ne gerek var?” diye düşünüyorsanız elektrikler gitiğinde, dışarı çıktığınızda, pikniğe gittiğinizde, denize gittiğinizde vb. durumlarda elektrikten yararlanamayacağınız için devreye bu proje girecektir. Ve pillerinizi güneş enerjisi ile kolay bir şekilde şarj edebileceksiniz. Projenin yapımı için BUYRUN DEVAM EDELİM. 
1
Projenin çalışma sistemi şu şekildedir: Güneş panelinden gelen voltaj ni-mh pilleri şarj eder. Araya atılacak olan diyot ise geceleyin voltaj düşüklüğünde veya karanlıkta pilden güneş paneline geçişi keser.
 
 
2
Projede İhtiyaç Duyacağımız Malzemeler:

  • 4V Güneş Paneli
  • 1N914 Diyot
  • Pil Tutucu
  • Kablo
  • ޞarj Edilebilen Pil

3
 
 
 
4
Diyodumuzu güneş panelinin (+) ucuna diyodun yönüne uygun şekilde bağlıyoruz. Bu işlemi yaparken diyotların geçirgenlik özelliğine de dikkat etmeliyiz.
5
 
 
6
Son olarak da güneş panelini pil yuvasının (+) ve (-) uçlarına resimde olduğu gibi bağlıyoruz ve projemizi tamamlıyoruz. Dilerseniz sisteme rüzgar türbini de ekleyebilirsiniz.
 
 

http://www.instructables.com/id/Travel-AA-Solar-Charger-Altoids/

 
 
 
 

Posted in Basit Projeler, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , , , , .

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir