Güneş Enerjisi ile Cep Telefonu ޞarjı Nasıl Yapılır

Değerli ziyaretçiler bu yazımızda sizlere doğa ortamında cep telefonun şarjı bittiği zaman acil olarak telefonu şarj etme ihtiyacı yaşadığınız zamanlarda işinize yarayacak bir projeden bahsedeceğiz. Piyasada envar çeşit güneş pilli cep telefonu şarj ürünleri bulunmaktadır. Ama biz her zaman ki gibi hazır almayıp kendimiz yapacağız. Projenin elektronik devre tasarım kısımları olmadığı için zorluk seviyesi düşük yani herkesin kolayca yapıp kendi telefonlarına uygulayacağı bir sistem. Piyasada bulunan diğer projeler teknik bilgi ve beceri istediği için ne yazık ki çoğu kullanıcı bu ürünleri hazır satın almak zorunda kalıyor. Neyse lafı fazla uzatmadan 5-10 dk. gibi kısa bir sürede bir kaç basit adım ile yapılan basit bir Güneş Enerjili Cep Telefonu ޞarj Sistemi kurmak istiyorsanız resimli ve  açıklamalı olarak anlatılan yazını devamını inceleyebilirsiniz.
 

Proje için gerekli malzemeler

Güneş pilleri: Cep telefonu şarjı için bize 5V 130mA enerji lazım. Piyasadan ve internet sitelerinden direkt 5v çıkış veren veya bizimde tasarımda kullandığımız gibi 0,5V çıkış verenlerden 11 adet satın alabilirsiniz. Bazı fırsatçılar fahiş fiyatlara bu ürünleri satabiliyor 20 tl den fazla vermeyin bizden uyarı.
Cep telefonunuza uygun yan sanayi çakma şarj cihazı.
Bakır bant: Arkadaşlar bakır bantlar üretim-tasarım işlerinde uğraşanlara sürekli lazım olan bir üründür. Sürekli kullanacaksanız bir defaya mahsus bantdunyasi.com sitesinden satın alabilirsiniz. Bir defa kullanacağım diyorsanız piyasadan veya sparkfun.com dan satın alabilirsiniz.
Havya,lehim ve muhtelif proje malzemeleri.
 


 
İlk olarak şarj cihazın soket ucunu adaptör kısmından kesip çıkartıyoruz. Adaptör kısmını ilerleyen zamanlarda başka projelerde kullanmak üzere bir kenara ayırıyoruz.
 

 
ޞimdi ise arkadaşlar mandalın ağız kısımlarına uygun ölçülerde bakır bant kesip şarj kablosu kırmızı (+) ve siyah (-) uçlarına lehim yapıp mandalın ağzına yapıştırıyoruz.
 

 
Son olarak arkadaşlar 5v çıkış veren tek bir panel aldıysanız sadece mandalın ağzına güneş pilinin + ve – uçlarına uygun şekilde tutturuyorsunuz. 11 adet güneş pili aldıysanız bunları birbirine seri olarak yelpaze şeklinde açıp mandalın ağzına güneş pilinin + ve – uçlarına uygun şekilde tutturuyorsunuz.
güneş enerjili şarj aleti yapımı

güneş enerjili şarj aleti yapımı


 
Özellikler doğa ve kamp tutkunlarının çok kullanacağını düşündüğüm bu proje sayesinde SONSUZA DEK ÜCRETSİZ VE MUTLU ENERJİLER diliyoruz.
güneş enerjili cep telefonu şarjı nasıl yapılır

güneş enerjili cep telefonu şarjı nasıl yapılır


 

Proje Yapım Videosu


Kolay gelsin.....
 

http://thefw.com/solar-phone-charger/

 
 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel, Outdoor, Outdoor Video Anlatımlı Çalışmalar, Teknoloji ve Tasarım, Video Anlatımlı Elektrik-Elektronik Projeleri, Video Anlatımlı Projeler, Video Anlatımlı Teknoloji ve Tasarım Dersi Projeleri, Videolu Fen Bilimleri Projeleri, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , .

5 Comments

  1. Benim 3.7 V ve 700 mA lık bataryaya sahip telefonum var.Kaç V ve mA’lık Panel almam gereklidir?

    • lacağın pil panelinin güç ve akım değerlerine göre değişklik gösterir. Malzeme alacağınız yere durumu açıklarsanız size yardımcı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir