Hareket Sensörlü Zil Yapımı

Ewet arkadaşlar bu yazımızda sizlere Hareket Sensörlü Zil Yapımı projesinden bahsedeceğiz. Piyasada çeşitli firmaların gelişmiş versiyonlarını sattığı bu sistemi paraya kıyarak satın alabilirsiniz. “Görmemezlikten gelebiliriz ama asla duymamazlıktan gelemeyiz” sloganıyla usb port ile bilgisayara bağlanarak istediğiniz mp3 türü müzikleri atabileceğiniz versiyonlar satılmaktadır. Biz yazımızda sadece ucuz tarafından PIR hareket sensörü ile kapı zilini birleştirerek bir sistem geliştireceğiz. Aslında sensör çıkışına bağlı olan lamba yerine zil çalacak dersem sanırım daha anlaşılır olacak. Projenin resimli ve açıklamalı yapım detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

 

sensörlü alarm nasıl yapılır

sensörlü alarm nasıl yapılır

Proje için gerekli malzemeler:

PIR hareket sensörü.
Kapı zili için muhafaza kutusu.
Ucuz radyo vericili kapı zili.
Havya,lehim,matkap ve muhtelif proje malzemeleri.

zil için muhafaza kutusu

zil için muhafaza kutusu


PIR sensörünün kelepçesini sökerek döner kısmı dışında kalan kısımdan güç kartını çıkartıyoruz. Altta bulunan resimlerde görülen aşamaları izliyoruz. Piyasada bulunan duvar tip sensörlerin montaj şekli aşağı-yukarı birbirleri ile benzerlik göstermektedir.

Devrenin sensörü ile kapı zili aynı gerilimde çalışmaktadır. Devre üzerinden rölenin çıkış ucunu avo metre ile ölçerek veya deneme yanılma yöntemiyle rölenin çıkış ucunu buluyoruz. Resimde görüldüğü gibi mavi ve yeşil kabloları röle çıkışına lehim yapıyoruz.
hareket sensörlü zil nasıl yapılır?

hareket sensörlü zil nasıl yapılır?


Röle çıkışından çektiğimiz kabloların uçlarını zil devremizin  anahtar uçlarına lehim yaparak projemizi bitiriyoruz. Artık sensörün önünden biri geçtiği zaman veya hareketlenme olduğu zaman zil kendisi otomatik olarak çalacaktır.
sensörlü alarm zili yapımı

sensörlü alarm zili yapımı

 Benzer Sistemin Çalışma Videosu


 

http://answers.bloglines.com/Career/How_to_Make_a_Doorbell

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Ev-Dekorasyon, Fen ve Teknoloji, Genel, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Pingback: Evcil Hayvanlar için Hareket Dedektörlü Çeşme Yapımı | nasil yapilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir