İki Diyotlu (orta uçlu) Tam Dalga Doğrultma Devresi

Transformatörün sekonderinin her iki ucuna seri ve aynı yönde bağlanan birer diyot ile yapılan, diyot yönlerine göre sadece pozitif yada negatif alternansları geçiren devreye orta uçlu tam dalga doğrultma devresi denilir bunun sebebi devrede kullandığımız transformatörün orta uçlu olmasından kaynaklanmaktadır. Tam dalga doğrultma devresinde yarım dalga doğrultma devresine karşın daha düzgün bir DC gerilim elde ederiz.Devrenin çalışma prensibini görmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
 
 
 

tam dalga doğrultma devresi

iki diyotlu (orta uçlu ) tam dalga doğrultma devresi


 
Transformatörün üst ucunda ( A noktası ) pozitif polariteli sinyal oluşturduğunda D1 diyodu ve alıcı ( RY ) üzerinden akım geçişi olur. Transformatörün alt ucunda ( B noktası ) pozitif polariteli sinyal oluştuğunda ise D2 diyodu ve alıcı ( RY ) üzerinden akım geçişi olur.
Orta uçlu tam dalga doğrultma devresinde D1 ve D2 diyotlarından geçen akımlar transformatörün orta ucundan devresini tamamlar. Devrenin yapımında kullanılan transformatörün sekonder sarımı üç uçludur. Bu sayede transformatörün çıkışında iki adet gerilim oluşmaktadır. Yani( A ) noktasında oluşan sinyalin polaritesi pozitif iken, ( B ) noktasında oluşan sinyalin polaritesi negatif olmaktadır.
tam dalga doğrultma devre sinyalleri

iki diyotlu tam dalga doğrultma devre sinyalleri


 

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir