Işık ve Engel Algılayan Mouse Robot

Bu haftaki robot projemizde mouse ve LM 386 OP-AMP entegresi kullanılarak yapılan Engelden Kaçarak Işık İzleyen Robot Projesinin yapımından bahsedeceğiz. Robotun resimli ve video açıklamalı yapım detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

 

Mouse Robot Çalışma Videosu

Işık ve Engel Algılayan Mouse Robot Malzemeleri

Tekerlek model eski tip mouse
2x küçük DC motor
1x Toggle Switch
1x 5V DPDT Röle
1x LM386 OP-AMP
1x 2N 3904 veya PN 2222 NPN transistör
1x Led diyot
1x 1K ve 10K direnç
1x 100uf Elektrolitik Kondansatör
1x eski tip ses kaseti
9v pil ve tutucu başlığı
Muhtelif proje malzemeleri.

 

Işık ve Engel Algılayan Mouse Robot

Işık ve Engel Algılayan Mouse Robot Devre Malzemeleri

 

İlk olarak farenin içini açıp IR sensörleri (1,2) ve bump switch (3) olarak gösterilen devre elemanlarını lehimli olduğu yüzeyden havya yardımıyla söküyoruz.
Sökme işlemi sırasında havyanın ucunu lehim yüzeyinde fazla tutmamaya özen gösterin aksi takdirde elemanları bozabilirsiniz.

 

Farenin alt kasa kısmına motorları ve switch anahtarı montaj etmek için gerekli kısımları keserek hazır hale getiriyoruz.

 

Engelden kaçan robot

Mouse Kasası

Engelden kaçan robot

Switch ve motor montaj yerleri

 

Motorların daha düzgün ve hızlı gitmesini sağlamak için motor miline jant takacağız. Jantlar için kaset çaların sağ ve sol üst köşesinde bulunan plastik makaralardan faydalanıyoruz.  İsteğe bağlı olarak makara üzerine 3 tur sarımlık lastik ve tek sarım kauçuk bant kullanabilirsiniz.

 

Şimdi ise arkadaşlar elektronik devrenin montajına sıra geldi. İsterseniz bakır levha veya pertinaks üzerine robotun elektronik devresini kurabilirsiniz. Bu projede direkt olarak elemanlar bacaklarından birbirine lehim yapılmıştır.
Devrenin adım adım kurulma resimleri.

 

mouse robot devre

mouse robot devre

 

Farenin kasasına elemanları sabitlemek için sıcak tutkal kullanabilirsiniz. Devre şemasına göre bağlantıları yaparak robotun devresini yapıyoruz.

Röle üzerinde NO, normalde açık olan bacak. NC, normalde kapalı olan bacak.

 

 

Sensörler,anahtar ve led diyot için farenin üst kısmına uygun delikleri açarak robotun son işlemlerini yapıyoruz.

 

Son olarak robotun engele çarptığı zaman yön değiştirmesini sağlamak için CD kutusundan uzun ince diktörtgen şeklinde fare kasasının ön genişliği uzunluğunda bir parça kesip bump switch üstüne basacak şekilde yapıştırıyoruz.

 

Mouse Bot

Mouse Bot

Mouse Robot  Yapım Videosu

http://kss2.sd23.bc.ca/chalmers/robotics12/mouseBot/mouseBot.html

 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Bu benim eserim videolu projeler, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel, Robot Yapımı, Robot Yapımı Video Anlatımlı, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Video Anlatımlı Elektrik-Elektronik Projeleri, Video Anlatımlı Projeler, Video Anlatımlı Teknoloji ve Tasarım Dersi Projeleri, Video Anlatımlı Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir