Isınan Ayakkabı Nasıl Yapılır

Isınan Ayakkabı: Özellikle ayakları çabuk ve çok üşüyenler ile soğuk kış günlerinde meslekleri gereği sürekli dış ortamlarda bulunanlar için geliştirilmiş bir çalışma. Elektrikçilerden kolay ve ucuz bir şekilde temin edebileceğiniz rezistans teli ile gerçekleştirilen bu projenin resimli ve açıklamalı yapım detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.
 

 

Proje için gerekli malzemeler:

Bir çift ayakkabı. Biz bu çalışmada  tek ayakkabı için çalışmayı uygulayacağız. İsteyenler tercihe bağlı olarak aynı basamakları diğer ayakkabı için uygulayabilir.
Rezistans teli: Arkadaşlar teli alırken 9 v pil ile ısıtacağınızı  lütfen satıcıya hatırlatın.  Resimde görüldüğü gibi arkadaşlar rezistans telinin montaj işlemi kolay olsun ve ısıyı yaysın diye L şeklinde metal halka etrafına sardık. Sizde uygun şekillere sahip metal parçalara teli sarabilirsiniz.
9 V pil ve başlığı: Bu projenin dezavantajı ayakkabı üzerinde pil şarj devresinin olmamasıdır. Sizlere tavsiyemiz cep telefonu batarya şarj devresinide ekleyerek daha işlevsel bir formata dönüştürebilirsiniz. Titreşimli ayakkabı yazımızda cep telefonu bataryası ve şarj sisteminin kullanımına örnek vermiştik.
On-off anahtarı ve lehim teli.
Havya ve lehim malzemeleri.
Muhtelif  proje malzemeleri.
 


 
İlk olarak ayakkabının topuk kısmına pil montaj işlemi için gerekli yeri maket bıçağı ile ayakkabıya zarar vermeden açıyoruz.
 
kendi kendine ısınan ayakkabı

kendi kendine ısınan ayakkabı


 
Daha sonra ayakkabının uygun bir yerine anahtar için montaj yerini kesiyoruz. Bizim kullandığımız anahtarın boyutları büyük olduğu için estetik açıdan hoş olmadı. Sizler daha küçük boyutlardaki anahtarlardan kullanarak ayakkabı estetiğini bozmadan görünmeyen bir yerine montaj edebilirsiniz.
 
kendi kendine ısınan ayakkabı

kendi kendine ısınan ayakkabı


 
Pil ile anahtarın bağlantısını yapıyoruz. Lehim yerlerini elektrik bantı ile izolesini sağlamayı unutmayın.
 
ısınan ayakkabı yapımı

ısınan ayakkabı yapımı


 
Bağlantıyı yaparken pilin (-) ucundan çıkan siyah kabloyu rezistans bağlantı ucuna direkt lehimliyoruz. (+) ucu ise ilk önce anahtarın giriş ucuna takıp anahtardan çıkan ucu rezistans bağlantı ucuna lehimleyerek anahtarlamayı sağlıyoruz.
 
nasıl yapılır

nasıl yapılır


 
Yani tel pilleri takınca direkt değilde anahtarı açınca ısınacak. İsteyen arkadaşlar anahtar kullanmadan da direkt çalıştırabilir. Resimde görüldüğü gibi arkadaşlar rezistans telinin montaj işlemi kolay olsun ve ısıyı yaysın diye L şeklinde metal halka etrafına sardık. Sizde uygun şekillere sahip metal parçalara teli sarabilirsiniz.
 
ısınan ayakkabı yapımı

ısınan ayakkabı yapımı


 
Artık projemizi bitiriyoruz arkadaşlar. Telin ısınıp ısınmadığı kontrol ederek oluşturduğumuz devreyi ayakkabı içerisine kullananı rahatsız etmeyecek şekilde montaj ediyoruz.
 
nasıl yapılır

nasıl yapılır


 
nasıl yapılır

nasıl yapılır


Ewet arkadaşlar projemiz hazır. Sıcak ayak ve sağlıklı yaşam dilekleriyle projesi için Ferhat YAMA’ya teşekkür ediyoruz.

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Outdoor, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , .

2 Comments

  1. Ürununuzu yapmak icin kullandiniz arac ve gereclerin islenmesi ve birlestirilmesine yonelik yontem ve teknikler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir