Japon Balığı (Carassius auratus) Nasıl Seçilir

Akvaryumların asil canlıları JAPON BALIKLARI. Ewet arkadaşlara bu yazımızda sizlere japon balıkarı,türleri ve seçimleri hakkında bilgi vereceğiz. Normal japon balıkları narin ve zarif yapılıdır. Renkleri beyaz lekeli altın sarısı, turuncu, kırmızı tonlarında dır. Ayrıntılar yazının devamında bulabilirsiniz.

Soğuk su balıkları son derece güzel ve hareketli hayvanlardır. Başka bir dünyadan gelmiş olağanüstü yaratıklara benzerler. Diğer süs balıkları ile karşılaştırıldığında, daha dayanıklı oldukları görülür, yetiştirme koşulları da daha kolaydır. Özellikle ılıman iklim bölgelerinde, soğuk su balıkları akvaryumda beslemek için son derece uygundur. Japon balıkları, diğer tropik süs balıklarının çoğu gibi sürü halinde yaşamaz.yine de tek başına bırakılmamalıdır, aksi takdirde bu sıcak kanlı balıklar yalnızlık çekebilir.1000 yıl öncesinden beri çin’de beslenmekte olan japon balıkları, insanlık tarihinin en eski süs balığıdır. Sarı ve kırmızının büyüleyici tonlarındaki bu balıklar hala zenginliğin ve şansın sembolü olarak kabul edilmektedir. Japon balığının, diğer tüm balıklara oranla daha fazla melez türü vardır. Ama bu türlerin hepsi akvaryumda beslemek için uygun değildir.

Çok süslü japon balığı

renkli japon balıkları

renkli japon balıkları


Tül kuyruklu japonları birçok renk ve şekilde bulacaksınız. Tül kuyruklu bu japon balığının kuyruk yüzgeçi çifttir. Kısa gövdeleri ve uzun yüzgeçleri karakteristik özellikleridir.
Yavaş yüzdükleri için bu türü diğer hareketli türlerle birlikte tutamazsınız. Tül kuyruklu japon balığı türü daha sıcak bir suya gereksinim duyar.

Ryukin tül kuyruk

 


Bu tül kuyruklu çeşit genellikle kırmızı ve beyaz renklerdedir, bu balıklar özellikle japonya’da çok popülerdir. En belirgin özellikleri, başları ile sırt yüzgeçleri arasında bulunan kamburdur.

İnci gövde


Pullar kıvrıktır ve inci kolyeye benzer.

Shubunkin

japon shubunkin balığı

japon shubunkin balığı


Gövde ve yüzgeç yapıları normal japon balıklarına benzemektedir. Ancak, tüm bedenlerine yayılan siyah lekelerle birlikte alacalı mavi ve turuncu tonlardaki renkleri bu balıkları diğerlerinden ayırır.

Oranda

japon oranda balığı

japon oranda balığı


Gövde yapısı tül kuyruklulara benzer. Orandalarda kafalarının üzerinde kırmızı bir başlık vardır.

Aslanbaş

japon aslanbaş

japon aslanbaş


Bu ad kafa yapısı nedeniyle verilmiştir. Tüm kafasının etrafını renkli bir şişlik kaplamaktadır. Gövde yapıları farklılık gösteren başka japon balığı türleride bulunmaktadır.

Cennet balığı (Macropodus opercularis)

cennet balığı

cennet balığı


Erkek balıkların bir arada bulunduğu zaman agresif olduğu alımlı bir türdür. Bu nedenle, akvaryumunuzda sadece tek bir erkek balık bulundurunuz. 

Comet tail – sarasa

japon sarasa balığı

japon sarasa balığı


Uzun yüzgeçli kırmızı ve beyaz renklerdeki bir sarasa japon balığı türüdür.

Ay balığı (Lepomis gibbosus)

ay balığı lepomis gibbosus

ay balığı lepomis gibbosus


Ay balıkları, japon balığı akvaryumuna renkleri ve çeşitleriyle farklılık katmak için eklenen sakin soğuk su balıklarıdır.

sera japon balığı rehberi kitapçığı

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir