Japon Balığına Nasıl Bakılır

Balık beslemek isteyenlerin ilk gözdesi JAPON BALIKLARI. Hacmi küçük hazneler içerisinde hava motoru,filtre,ısıtıcı vb. cihazlar olmadan beslendiği için herkes tarafından tercih edilen bu ASİL balıklar aksine çok geniş hacimli ortamlara ve sirkülasyonlu sulara ihtiyaçları vardır. Cümleleri fazla uzatmadan ayrıntılara geçelim:
Haftada bir kez % 25 – 30 oranında kısmi su değişimi yapmanızı öneririz. Tatlı suyu akvaryum içindeki su sıcaklığına uydurunuz ve su hazırlayıcılar kullanarak suyu hazır hale getiriniz. Su hazırlayıcılar ağır metalleri biraraya toplar ve japon balığının mukoza zarını korur. Bu sayede balık strese daha az maruz kalır. Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Biyolojik arıtma döngüsünün daha çabuk hazır hale gelmesini sağlamak için akvaryum suyuna nitrivec ekleyebilirsiniz. Suların yumuşak olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, suyu  mineral yönünden zenginleştiriniz. Haftalık olarak önemli su parametrelerini kontrol etmenizi ve gerektiği takdirde bunları normal düzeye indirmenizi öneririz. 

japon balığı bakımı nasıl yapılır

japon balığı bakımı nasıl yapılır


Su test kitleri, sıvı tabanlıdır. Bu kitlerin küçük konsantrasyonlarda bile kullanımı ve  ölçülmesi son derece kolaydır. Başlangıç için aşağıda belirtilen test kitlerini kullanmanızı öneririz:
Gh toplam sertlik
Kh karbonat sertliği
Ph değeri
Nh4/nh3 amonyum/amonyak
No2 nitrit
No3 nitrat
 Su değişimleri, suyun hazırlanması ve biyolojik filtreleme konularında çok önemlidir aksatmamak çok önemli. En iyi bakım ve besleme koşullarına rağmen balıklarınız yine de bir hastalığa yakalanabilir. Forum sitelerini ve pet shop ilişkilerinizi canlı tutmanızı tavsiye ediyoruz.
 

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir