japon balığı bakımı nasıl yapılır

Japon Balığına Nasıl Bakılır

Balık beslemek isteyenlerin ilk gözdesi JAPON BALIKLARI. Hacmi küçük hazneler içerisinde hava motoru,filtre,ısıtıcı vb. cihazlar olmadan beslendiği için herkes tarafından tercih edilen bu ASİL balıklar aksine çok geniş hacimli ortamlara ve sirkülasyonlu sulara ihtiyaçları vardır. Cümleleri fazla uzatmadan ayrıntılara geçelim:

Haftada bir kez % 25 – 30 oranında kısmi su değişimi yapmanızı öneririz. Tatlı suyu akvaryum içindeki su sıcaklığına uydurunuz ve su hazırlayıcılar kullanarak suyu hazır hale getiriniz. Su hazırlayıcılar ağır metalleri biraraya toplar ve japon balığının mukoza zarını korur. Bu sayede balık strese daha az maruz kalır. Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Biyolojik arıtma döngüsünün daha çabuk hazır hale gelmesini sağlamak için akvaryum suyuna nitrivec ekleyebilirsiniz. Suların yumuşak olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, suyu  mineral yönünden zenginleştiriniz. Haftalık olarak önemli su parametrelerini kontrol etmenizi ve gerektiği takdirde bunları normal düzeye indirmenizi öneririz. 

japon balıklarım Japon Balığına Nasıl Bakılır

japon balığı bakımı nasıl yapılır

Su test kitleri, sıvı tabanlıdır. Bu kitlerin küçük konsantrasyonlarda bile kullanımı ve  ölçülmesi son derece kolaydır. Başlangıç için aşağıda belirtilen test kitlerini kullanmanızı öneririz:

Gh toplam sertlik

Kh karbonat sertliği

Ph değeri

Nh4/nh3 amonyum/amonyak

No2 nitrit

No3 nitrat

 Su değişimleri, suyun hazırlanması ve biyolojik filtreleme konularında çok önemlidir aksatmamak çok önemli. En iyi bakım ve besleme koşullarına rağmen balıklarınız yine de bir hastalığa yakalanabilir. Forum sitelerini ve pet shop ilişkilerinizi canlı tutmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 Japon Balığına Nasıl Bakılır

yazarımız cyborgteam

şimdiye kadar 114 yazı eklemiş.

merak eden, soru sormaktan çekinmeyen,araştırma yapmaya hevesli,teknoloji ve proje meraklısı boş zamanlarında balıkları ve R/C araçlar ile uğraşan teknolog birisi...

Bir önceki yazımız olan RC Robot Araba Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Arduino Projeleri, bu benim eserim projeleri ve RC araba projeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Japon Balığına Nasıl Bakılır
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported License.

Posted in Evcil Hayvanlar, Genel and tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>