Joystick Terlik Yapımı

Bu yazımızda sizlere joystick olarak kullanabileceğiniz içerisinde iki analog sensörün bulunduğu bu tasarım harikasından bahsedeceğiz.
Aşağı,yukarı,sağ ve sol kontrol sağlayan bu sistem sayesinde oyun oynayabilir, çizim yapabilir hatta vücut ağırlığınızın uyguladığı basınç değerlerini bie ölçebilirsiniz. Projenin resimli ve açıklamalı yapım detaylarını yazını devamında bulabilirsiniz.
 

 
 

joystick terlik yapımı

joystick terlik yapımı

Proje Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Projenin bilgisayarla iletişimini sağlayacak en önemli parçası şüphesiz Ardunio parçasıdır. Daha önce sinyal veren bisiklet ceketi ve dokunmatik eldiven yapımı yazılarında ayrıntılı olarak anlatmıştık.Robitshop internet sitesinden temin edebilirsiniz. Ardunio türkiye sayfasından ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
USB bağlantı kablosu
İletken iplik
Statik korumalı siyah plastik torba.
6 mm kalınlığında neopren kumaş.
20 cm uzunluğunda tel ve 4 damarlı kablo.
4* 10K direnç
Delikli pertinaks. (5*5)
6* timsah kablo.
Havya,lehim ve AVO metre.
6 adet metal çıt çıt.
Eski bir çift kumaş.
Muhtelif  proje malzemeleri.


Herkesin ayak ölçüleri farklı olduğundan kimin için yapılacağına karar veriyoruz. Bu yazımızda sadece sol ayak için yapılan terlik adımlarını anlatacağız.
Kalıpları ters çevirip yaptığınız zaman sağ terlik kısmını da yapmış olursunuz. İlk olarak ince bir karton üzerine sol ayak izimizi çiziyoruz.
analog sensörlü terlik yapımı

analog sensörlü terlik yapımı


Daha sonra resimde görüldüğü gibi ayak izimizin arka kısmına elektronik devrenin güç ve veri girişi için gerekli kısımları resimde görüldüğü gibi pedal şeklinde kesiyoruz. Kartonun topuk ve ayak tarak kısımlarından 1 cm içeride olmak şartıyla 6 cm ve 4 cm uzunluğunda 1,5 cm genişliğinde dikdörtgen delikler kesiyoruz. Kalıbın aynısını neopren kumaş üzerine koyarak iki kalıp daha  kesiyoruz. Bunların birinde iki diğerinde bir adet pedal şerit bağlantı yeri olacak.

proje örnekleri

kalıbın kesilmesi


İletken iplikle tek pedal şeritli neopren parçamızın üzerine Vcc güç bağlantısı ve giriş yapacağımız diğer yerleri dikiyoruz. Daha sonra resimde görüldüğü gibi iğne yardımıyla bütün parçaları dikip avo metre aracılığıyla iletkenliğini kontrol ediyoruz.

ޞimdi ayak ölçülerinize göre doğaçlama resimde görüldüğü gibi ayağımıza giyilecek şekilde çoraplarımızı dikip ekliyoruz.

 Arduino Bağlantısının Yapılması:

Bunun için size USB bağlantısı olan bir Arduino gerekir. Terlikten gelen değişken dirençlere göre mikroişlemci programlayıp çalışmasını sağlayacağız.
Bilgisayarınızda işleme programının yüklü olması gerekir. http://www.plusea.at/downloads/_081116_JSV4.zip
Arduino yazılımının yüklü olması gerekir. http://www.plusea.at/downloads/_080201_4AnIN.zip
Arduino yazılımı program ve kullanımı hakkında arduino türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu programda 4 analog girişi okumak ve ve bir çizgi çizmek için kullanılacak.  Resimde görüldüğü gibi şema bağlantısını yapıyoruz.
Joystick terlik için farklı uygulamalar ve oyunlar geliştirilmektedir. Plusea internet sitesinden örnek uygulamaları indirebilirsiniz.

arduino devre bağlantı şeması

arduino devre bağlantı şeması


Oluşturduğumuz ayak pres baskılarında k Vcc uçlarını pertinaks üzerine kurduğumuz devre ile direkt olarak Arduino 5v giriş ucuna bağlıyoruz.  Dirençlerimizi ayaklardan gelen sinyal uçlarını arduino devresine aktarmadan önce pertinaks üzerine montaj ediyoruz. Derleyicide girişler şöyle okunacaktır:
Analog giriş 0= Sağ ayak TOES
Analog giriş 1= Sağ ayak TOPUK
Analog giriş 2= Sol ayak TOES
Analog giriş 3= Sol ayak TOPUK
Sizler arduino programlama dilini kullanarak farklı tasarım ve özelliklere ait programlar geliştirebilir veya forum sitelerinde hazır kod ve içeriklere sahip programlar bulabilirsiniz.

Sistem kullanılarak bilgisayar üzerinde yapılan çalışmalara örnekler

Sistemin Çalışma videosu:

 http://www.kobakant.at/DIY/?p=567

 

Posted in Arduino Projeleri, Bilgisayar, Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Spor and tagged , , , , , , , , .

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir