Kablosuz Enerji Aktarımı Nasıl Yapılır

tesla bobini yapımı

tesla bobini yapımı


 
 
Bu yazımızda kablosuz enerji aktarımı hakkında bilgi vereceğiz. Bu sistem temelde yüksek frekanslı özdeş  iki adet tesla bobinin birbirlerinin yaydığı enerjileri yakalama prensibine dayanır. Projenin yapım aşamalarının ayrıntıları ve resimli açıklamalı için BUYRUN DEVAM EDELİM.

kablosuz enerji transferi

kablosuz enerji transferi


2013 yılında kablosuz enerji ve kablosuz  şarj gözde teknolojiler olacak. Ancak oldum olası kablosuz enerji transferi bana her zaman çekici ve büyüleyici  gelmiştir. Kablosuz enerji transferi yeni bir şey değil Nikola TESLA tarafından TESLA BOBİNİ olarak yüz yıl önce gerçekleştirmiştir.
Tesla bobinlerinin gösteriminde genel olarak floresan ampul kullanılır. Bu devrede led diyotlar kullanılmış. Led diyotlar için küçük ve basit bir devre tasarlanmış. Rezonatör alıcısı ultra-yüksek hız kapasitesine sahip özel tasarlanmış bir devre ile donatılmıştır. Kablosuz enerji transfer ilkelerini göstermek için tasarlanan bu devre 4 Mhz de ses modülüne tepki göstermektedir.
Hazır kit olarak satılan bu devreyi satın almak isterseniz eastern voltage internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bizde yazımızı bu kit üzerinden anlatacağız.
 
tesla bobini yapımı

tesla bobini yapımı


Özellikler:
Gerilim düzenleyici olarak yüksek hız Schottky diyot kullanılmış. 12 adet ultrabright led diyot, 2W dirençler kullanılarak aşırı gerilim koruması kullanılmış. Bu özel tasarım 6 metre mesafeden etkili olan D-Sınıf Ses Modülatörü ile uyumlu olarak çalışmaktadır.
Elektronik Devre Eleman Listesi:
2*6,2 K, 2W direnç (R1-R2)
1*1uF, 100V kapasitör (C1)
4*Schottky,150V,1A Diyot (CR1-CR4)
12* led diyot (D1-D12)
1* 100V Transient Voltaj Koruyucu (VR1)
 
tesla bobin devre şeması

tesla bobin devre şeması tam boyut görmek için üzerine tıklayınız


Devrenin çalışma prensibi çok basittir. D-sınıf ses modülatör bobini tarafından 4MHz elektromanyetik bir alan oluşturur. İkinci özdeş bobin oluşturulan 4MHz ve aynı frekansta ayarlı rezonans bobin içine akuple edilir.
Oluşan enerji tam köprü tip doğrultucu devre ile düzeltilir. Ledler için oluşturulan devre kartı da birinci bobin vasıtasıyla beslenir.
L101 ve L102 Rezonaör tesla birincil ve ikincil bobini oluşturmaktadır. Bobin sarım sayısı ve çapı tam 4MHZ oluşturacak şekilde tasarlanmış. Ses modülatörü çalıştırıldığı zaman birincil bobin üzerinde gerilim meydana gelir. CR1 oluşan köprü doğrultucu devresi CR2  ve CR3 150V 1A civarı besleme yapar.  C1 kondansatörü tarafından filtreleme yapılır. Led diyotları R1 ve R2 DC gerilimdeki dalgalanmalar fazla olsa bile 2W güce sahip oldukları için koruması yeterli olmaktadır.
tesla bobini baskı devre şeması

tesla bobini baskı devre şeması


Ewet arkadaşlar yukarıdaki devreyi bread board veya bakır plakete kurduğumuz zaman D veya E Sınıf Modülatör ile yaklaşık 6 metreye kadar kullanabiliriz.
kablosuz enerji transferi

kablosuz enerji transferi


 
 
tesla bobini yapımı

tesla bobini yapımı


Bobinlerin yerleşimi ile aralarındaki mesafeler ve sarım çapları 4 mhz oluşturacak şekilde tasarlandığı için resimde görüldüğü gibi montaj edilmesi çok önemlidir. (1 inç= 2,5 cm)
Özellikle Bilim fuarları ve proje yarışmalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tarz projeleri tasarlayanlar genel floresan ampül kullandıkları için led diyot kullanılan bu tasarım dikkatleri üzerine çekecektir.
tesla bobini yapımı

tesla bobini yapımı


Tesla bobini çalışma videosu:

 

http://www.easternvoltageresearch.com/audio_classe.html

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel and tagged , , , .

One Comment

  1. Pingback: Tesla Bobini Nedir? Nasıl Yapılır? | Feni Seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir