Kolay Robot Yapımı (scoop)

Basit robot yapım örneklerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda basit bir SCOOP otobot yapımından bahsedeceğiz. Scoop’un kelime anlamı “kepçe”,  fiil olarak “to scoop” yani  “kepçe ile çıkarmak” anlamına gelmektedir. Sistematik olarak kendi etrafında itme hareketleri yaparak süpürme görevi yapan bu kepçe görünümlü otobot’u yapmak ve çalışmasını seyretmek  çok eğlenceli arkadaşlar. Resimde görüldüğü gibi bir tasarıma sahip basit bir scoop otobot yapmak istiyorsanız resimli ve açıklamalı yapım detaylarının bulunduğu yazının devamını inceleyebilirsiniz.
 
 

 
 

Süpürge Robot Video


 

Süpürge Robot

 


 

Robot için Gerekli Malzemeler

Kolay Robot Yapımı (scoop)

Kolay Robot Yapımı (scoop)


 

 Tasarım için gerekli malzemeler

 •  2 adet sürekli dönen servo motor. (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
 • 1 adet 3'lü AA pil tutucu.
 • 30 cm (12 inch ) alüminyum cetvel.
 • 2 adet tekerlek
 • 10 adet 4-40*3/8'lik somun ve civata
 • 8 adet 10-24*3/4'lik somun ve civata
 • 8 adet kauçuk ayaklar.
 • Kürek
 • Plastik kelepçeler
 • Eski ve yazmayan tarafından tükenmez kalem ile jilet.
 • Muhtelif proje malzemeleri.

 
İlk olarak servo motorları birbirine zıt yönlü olarak küreğin sapına plastik kelepçelerle sıkıca montaj ediyoruz.
 


 
ޞimdi ise arkadaşlar servo motorların pervanelerini çıkartıp, 1/8'lik matkap ucu ile kenarlarına resimlerde görüldüğü gibi 4 adet delik açıyoruz.
 

 
Cetvel üzerinden demir testere ile 10 cm'lik 2 adet parça kesiyoruz. Kesilen parçaların uç kısımlarına servo motor pervanelerine açtığımız delik noktalarından işaretleyip her iki cetvelede resimde görüldüğü gibi 4 adet delik açıyoruz. Daha sonra delik açılmayan uç kısımlarının ortasına 1/4'lik matkap ucu ile ayak montajı için birer adet delik açıyoruz.
 

 
Servo motor pervanelerini yerine takıp 3/8'lik civata ve somunlarımızla bacak kısmını oluşturacak önceden hazırladığımız cetvel parçaları ile montaj ediyoruz.
 

 
Tekerlerin civata ve somunlarını söküp cetvellere takılması için gerekli olan montaj haline getiriyoruz.
 

 
ޞimdi ise arkadaşlar kalemin içi çıkartıp resimde görüldüğü gibi 1-2 cm boylarında içi boş silindir parçalar kesiyoruz. Kesme işleminde jilet kullanabilirsiniz.
robot projeleri

robot projeleri


 
Tekerlek üzerinden çıkardığımız alüminyum destek millerine bacak kısmını oluşturan cetvelleri, içi boş silindir parçaları ile resimde görüldüğü gibi birleştiriyoruz.
 

 
Kauçuk ayakların her birini 3/4'lük civata ve somunları kullanarak sıkıcı takıyoruz.
 

 
Kürek (faraş) üzerinde uygun yerlere pil tutucuyu montaj etmek (1/8 lik) ve motor kabloların geçmesi için (3/16'lık) uygun matkap uçları ile birer adet delik açıyoruz.

 
Servo motordan gelen kırmızı (+) ve siyah  (-) kablo uçları ile bataryadan gelen kırmızı ve siyah kablo uçlarını lehim atarak otobotu tamamlıyoruz.

 
Pilleri takıp robotu çalıştırıyoruz. Geriye yaslanıp eserinizin keyfini çıkartın kolay gelsin....
kendimiz yapalım

kendimiz yapalım


 

http://sigalonhowtodoit.soup.io/post/271949560/Simple-Bots-Scoop

 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Teknoloji ve Tasarım, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir