Led Işıklı Ayakkabı Nasıl Yapılır

Merhaba ziyaretçiler, bu yazımızda sizlere led ışıklı ayakkabı yapımından bahsedeceğiz. Piyasada ışıklı bağcık kullanarak özellikle spor ayakkabı benzer ayakkabılara ışık görünümü verilmeye çalışan örnekleri mevcut. Basit olarak ortaokul öğrencilerin teknoloji ve tasarım dersi için geliştirdiği ışıklı terlik projesini buradan inceleyebilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlere apartman veya asansör topuk olarak adlandırılan topuklu ayakkabıların resimde görüldüğü gibi  topuklarına led diyot montaj ederek tasarlanmış örneğini anlatacağız. Projenin ayrıntılı yapım aşamalarının resimli ve açıklamalı örneğini yazının devamında bulabilirsiniz.
 

Proje Malzemeleri

Topuklu bir ayakkabı
Topuk boyuna göre (12 adet) 5mm beyaz led.
CR2032 3 v hücreli düğme pili ve pil tutucu. Bimeks vb yerlerden satın alabilirsiniz.
MJTP1140TR switch (buton). Buton basılı kaldığı sürece kapalı oluyor ve led diyotlar ışık veriyor.
Delikli bakır pertinaks.
Havya,lehim ve tel.
Matkap, 5 mm ahşap delici uç.
Kanal açma makinesi.
Ayakkabı yapıştırıcısı.
Muhtelif proje malzemeleri. (pense,keski,maket bıçağı makas,cetvel vb.)

Yapım Aşamaları

İlk olarak topuğun altındaki lastiği çıkartıyoruz. Daha sonra üst kısımdan ayakkabının astarını çıkartıp topuk vidalarını çıkartıyoruz. Topuk vidası yoksa uygun incelikte tahta delme matkap ucu veya delici tornavida ucu ile topuğu deliyoruz.


 
Topuk üzerine tellerin geçmesi için resimde görüldüğü gibi kanalar açıyoruz.
ışıklı ayakkabı nasıl yapılır

ışıklı ayakkabı nasıl yapılır


ޞimdi ise topuklar üzerine takacağımız led diyotların deliklerini açıyoruz. 5 mm uçlu tahta delen matkap ucu ile topukları cetvel ile ölçüp nizami olacak şekilde işaretleyip delikleri açıyoruz. Son deliği resimde görüldüğü gibi dışarıdan belirli bir açıyla deliyoruz. Delme işlemleri sırasında topukların hasar görmemesi için oldukça hassas çalışmanızı tavsiye ederiz.

Kanalları teller için hazırlıyoruz. Kanalların boyutu led diyot bağlantısı için kullandığınız telin kalınlığına göre ayarlıyorsunuz.  Kanalları açarken kanal açma makinesi kullanırsanız çok rahat ve düzgün kanallar açarsınız. Eğe ve zımpara ile biraz uğraşırsınız.
ışıklı ayakkabı nasıl yapılır

ışıklı ayakkabı nasıl yapılır


1 numara led diyotların  montaj edileceği delikler.
2 numara led diyot güç bağlantı kabloların geçeceği kanallar.
3 numara led diyotun gövdesinin montaj edileceği kanal.
 

Topuklara Led Diyotların Montaj Edilmesi

ışıklı ayakkabı nasıl yapılır

ışıklı ayakkabı nasıl yapılır


Led diyotların bağlantı uçlarına kısa devre olmasını  engellemek için plastik kablo geçiriyoruz. Lehim yapma konusunda bilgi ve tecrübeniz yoksa yapalim.net sitesinde lehim derslerine göz atabilirsiniz. Led diyotların bacak bağlantı ve devre kurulumu hakkında yapalim.net sitesinin yazısını inceleyebilirsiniz.

 Led Işıklı Ayakkabı Devre ޞeması


Devreyi delikli bakır pertinaks üzerine kurup lehim işlemlerini tamamladıktan sonra ayakkabı içerisine montaj ediyoruz. Montaj kısmında topuğun üzerine basıldığı zaman butonun zarar görmeden üzerine basılması çok önemli. Butona zarar vermeden ayakkabı ve topuk içerisine devreyi montaj ediyoruz.

s
Pil tutucunun görünmemesi için kalp şeklinde motifli tasarım şekline sahip yama yerleştiriyoruz. İsteğinize göre sizlerde farklı tasarım şekillerine sahip yamalar yapablirsiniz.
Projemiz artık bitti. Eserinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Işıklı Ayakkabı Videosu

Işıklı Ayakkabı Çeşitleri

 

Kolay gelsin....
 
 
 

http://www.instructables.com/id/Light-Up-Lifts/

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Giyecek, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir