Led Kullanarak İsim Nasıl Yazılır

Bu yazımızda  flip-flop devresini kullanarak ad ve soyadınızın baş harflerinin sırayla yanıp-sönmesini sağlayan projeden bahsedeceğiz. PIC kullanarak çok komplike yazılar oluşturulmaktadır. Ancak bu yazımızda biz transistör kullanarak iki adet harfi oluşturan 40 adet led diyotun çalışmasını sağlayacağız.
 
 
 

 

Proje Malzemeleri

flip-flop devresi

flip-flop devresi


*2 BC 547 transistör
*2 10K direnç
*2 adet 100mF kondansatör
*1 anahtar
15*15 iki adet ledleri ve devreyi döşemek için delikli pertinaks.
*40 adet yeşil led diyot.
9 V pil veya adaptör.
Karga burnu,keski,havya,lehim vb. muhtelif proje malzemeleri.

 Proje Devresi

 

transistörlü flip-flop devresi

transistörlü flip-flop devresi

 Devrenin Kurulması

Elektronik devreler ve lehim işlerinden anlamayanların yapalim.net sitesini incelemeleri faydalı olacaktır. Burada devrenin ve elektronik devre elemanlarının görevleri ve çalışmaları hakkında ayrıntıya girmeyeceğiz. Devreyi talkingelecetronics sitesinden kontrol edebilirsiniz.


Devreyi kurduktan sonra led diyotları yazmak istediğiniz harfleri birbirine pararel bağlayarak pertinaks üzerine montaj ediyoruz. Biz bu projemizde “B” ve “E” harflerin oluşturduk. Devrede kırmızı led diyotun bacaklarından gelen +ve- uçları B harfine yeşil led diyotun bacaklarından gelen kabloları da E harfini oluşturan led diyot bloğuna takıyoruz. Bu arada unutmadan projede kullandığımız led diyotların sağlıklı bi şekilde çalışması için led sayısının 40 tan fazla olmaması gerekir.
flip-flop yapımı

flip-flop yapımı


Kolay gelsin….
 

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel, Yapım Kuşağı and tagged , , , .

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir