Mini Ses Dinleme Cihazı Nasıl Yapılır

Bu yazımızda arkadaşlar bir oda içerisindeki sesleri akıllı telefon veya radyonun daha önceden devreyi ayarladığınız frekansından dinleyip kayıt etmenizi sağlayan projenin yapımından bahsedeceğiz. Devremiz malzemeleri kolay temin edilip yapılması zor olmayan bir devredir. Burada ki dinleme ve kayıt olayı sadece eğitim amaçlı olup devrenin yasa dışı dinlemelerde kullanılması durumunda sorumluluk kullanan kişiye aittir.

Mini Ses Dinleme Cihaz Projesi

Bu devre gerçekten küçük ve herhangi bir verici veya mobil cihazla uyumlu gizli bir casus cihazdır.15-50 m yarıçapı bira alanda ses sinyallerini aktarabilir.

Kayıt için geniş bant aralığına sahip bir android telefon kullanmanızı öneririz. (Telefonun radyosunda 88-110 Mhz arasında devrenizin çalıştığı frekansa ayarlayıp sadece kayıt düğmesine basmanız yeterli olacaktır)

Proje Malzemeleri

9V pil ve tutucu başlığı.
BC 547 veya 2N 2222transistör
Elektret Mikrofon
4.7 K ve 330 ohm direnç
1nf kondansatör
10 pf kondansatör
47 pf trimer kondansatör
Led ve 220 ohm direnç (isteğe bağlı)
Anten için 5 cm uzunluğunda tel
Bobin için 6 mm çapında  0.5 mm kalınlığında kalem etrafına 8 tur 4 sarım sarılacak uzunluğunda bakır tel.
Delikli pertinaks (pil başlığı ebatlarında)
Bir FM alıcı veya Radyo özelliği olan bir telefon.
Havya,lehim,keski ve muhtelif proje malzemeleri.

casus ses dinleme

casus ses dinleme

 

 Mini Ses Dinleme Projesi Elektronik Devresi

Mini Casus Ses Dinleme Devresi

Mini Casus Ses Dinleme Devresi

Frekans Aralığı: 88-110 Mhz
Yayın Mesafesi 15-50 m.
Devrenin frekans ayarı, bobin sayısı ve bobin arasındaki(sarım turları arasındaki) boşlukla bağlantılı olup ayrıca bobine paralel bağlı trimer kondansatör ile de ayar yapılabilir.
İşe ilk olarak arkadaşlar PCB yani delikli pertinaksı pil tutucu başlığının boyutlarına uygun ölçülere keserek başlıyoruz. Kesme işleminden sonra PCB kenarlarını zımpara ile düzeltip keskin hatları yumuşatıyoruz.

Mini Casus Ses Dinleme

Mini Casus Ses Dinleme

Montaj işlemine ilk olarak mikrofon ve transistör den başlıyoruz. Çünkü mikrofonun montajı kullanım amacına uygun olarak gizli ve önünün açık olması gerekiyor. İsteğe bağlı olarak sizlerde daha sağlıklı ve ergonomik kullanım için mikrofonu konnektör kullanarak PCB üzerine montaj edebilirsiniz.

casus ses dinleme

casus ses dinleme

 

transistör bacak bağlantıları

transistör bacak bağlantıları

 

Mini Casus Ses Dinleme

Mini Casus Ses Dinleme

Projenin elektronik devre şemasına göre PCB üzerine devre montajını yapıyoruz.
Anten için 5 cm uzunluğunda bir tel kullanıyoruz.
Bobin için 6 mm çapında  0.5 mm kalınlığında kalem etrafına 8 tur 4 sarım sarılacak uzunluğunda bakır bir tel kullanıyoruz.

Devrenin fonksiyonel olarak çalıştığını göstermek için devrede görüldüğü gibi birbirlerine seri 220 ohm direnç ve led diyot bataryaya paralel ve eklenebilir.

Mini Casus Ses Dinleme Cihazı

Mini Casus Ses Dinleme Cihazı

 

Mini Casus Ses Dinleme

Mini Casus Ses Dinleme

Devrenin frekans ayarı, bobin sayısı ve bobin arasındaki(sarım turları arasındaki) boşlukla bağlantılı olup ayrıca bobine paralel bağlı trimer kondansatör ile de ayar yapılabilir. Gerekli Frekans ayarını bulma  2 şekilde yapılabilir
1. Cep telefonundan mobil kanalları açıp tüm kanalları tarama yapın. Kendi anons sesinizi veya bulunduğunuz ortamda açtığınız müziğin sesini duyana kadar kanal aramasına devam edin
2. Radyo ayar çubuğunu boş bir frekansa getirin. Daha sonra trimer kondansatörün ayar vidasını kendi anons sesinizi veya bulunduğunuz ortamda açtığınız müziğin sesini duyana kadar sağ-sol yaparak çevirin
Biz  cihazın bant genişliğini, trimer kondansatörün ayar kısmından saatçi tornavida ucu ile sağa-sola çevirip sabır çekerek 😉 ayarlıyoruz. Cep telefonumuzdan SES 123, DENEME, DENEME anonoslarımızı sağlıklı ve net bir şekilde duyduğumuz frekansını kayıt ediyoruz.
Devre montajını bitirip çalıştığından emin olduktan sonra mikrofan dışındaki tüm devreyi elektrik bandı kullanarak resimde görüldüğü gibi kapatıyoruz.

Mini Casus Ses Dinleme CihazıMini Casus Ses Dinleme Cihazı

Mini Casus Ses Dinleme Cihazı

 

Mini Casus Ses Dinleme Cihazı

Mini Casus Ses Dinleme Cihazı

Ve artık projemiz hazır. Etrafınızdaki insanların konuşmalarını başka bir odadan dinleyip telefon veya başka bir kayıt cihazınıza kayıt edebilirsiniz. Unutmadan 9 v pili şarjlı kullanın çünkü pil çabuk tükeniyor.

casus böcek dinleme

casus böcek dinleme

Devreyi geliştip 100-300 metre arası mesafelerde dinleme yapmak isterseniz devre şeması aşağıdaki gibi olacaktır.

dinleme-devre-semasi

 http://www.instructables.com/id/Mini-Audio-Transmitter/

 

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel, Tuhaf ޞeyler and tagged , , , , , , , , .

4 Comments

    • İyi günler Ümit Bey, bu cevap belki sizin için geç verilmiş olacak olabilir ancak daha çok yeni okurlara hitaben ben yine de cevaplamış olayım. Sizin 6-7 km çeken devre yapmak mümkün hatta daha fazlası da mümkün ancak burada gösterilen dinleme şeması radyo sinyalleri üzerinden yapılmaktadır. Ve aynı bandda (örneğin 104.5 radyo metro) birden fazla yayın varsa hangisi güçlüyse o yayının sesi duyulur. Burada daha güçlü yayın yapıp diğer yayını bastırmamız da mümkün ancak bunun için hem daha güçlü güç kaynaklarına ihtiyacımız var hemde yasal izinlere. Çünkü kafanıza göre istediğiniz bir banddan yayın yapamazsınız eğer yapmaya kalkarsanız çok ağır cezalarla karşılaşmanız mümkün. Bu ufak böceklerin sinyalleri güçlü olmadığından genelde bir radyo kanalının yayınını bastıramazlar. O yüzden de yakalanmazlar. (Not: Boş bir banddan yayın yapmak isteseniz bile o bandın kirası vs. var onları ödemeniz gerekli) (Not2: Radyo frekanslarının dışında bir yayın yapayım derseniz de , gizli askeri bandlara ya da polis telsizlerine vs. bulaşma riski oluşturur ki bu daha tehlikeli.) Benim size tavsiyem bu tarz şeyleri hobi olarak yapın, öyle de kalsın. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

  1. Üst tadim emeğine sağlık birde telefon hattiyla yapanlar var bunun calisma mantığı tam olarak nedir acaba bilginiz varmi biraz yazilimla ilgileniyorum hobi olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir