Örümcek Robot Nasıl Yapılır (BeetleBot)

Programlama  ve karışık elektronik devreler ile uğraşmadan resimde görüldüğü gibi engellere çarptığı zaman yön değiştiren mini örümcek robot yapmak istiyorsanız ne diyeyim doğru yerdesiniz. Yapmanız gereken tek şey resimli ve açıklamalı detayların anlatıldığı yazının devamını okumanız.

cep bekçisi ile güvendesiniz

cep bekçisi ile güvendesiniz

Güvenli E-Ticaret ile Robot Satışı

Güvenli E-Ticaret ile Robot Satışı

 

Mini Örümcek Robotlarımız

ROBOT VİDEOSU

Robot için Gerekli Malzemeler

mini örümcek robot nasıl yapılır

mini örümcek robot nasıl yapılır

2 adet 1,5 V motor.
2 adet UPDD (SPDT) mekanik switch.
2 adet AA pil.
1 adet AA pil tutucu
Tekerlek ve antenler için 1 adet büyük 2 adet küçük ataç ve tesbih.
Sıcak silikon,havya,lehim ve muhtelif proje malzemeleri.

kolay robot nasıl yapılır

UPDD Anahtarlar

Motor ve pil bağlantı uçlarını birleştirmek için gerekli olan kabloları hazırlıyoruz. İki motor arasındaki mesafe uzunluğunda yani yaklaşık 6-7 cm uzunluğunda kabloları kesip uçlarını lehim için hazır hale getiriyoruz. Motor ve anahtarların uçlarına lehimliyoruz.

 Robot Devresi

Resimde görülen devreyi kuracağız arkadaşlar.

robot örnekleri

mini örümcek robot devresi

Robotun en önemli kısmını yapıyoruz. Robotun engele çarptığı zaman yön değiştirmesini sağlayacak kısmı hazırlıyoruz. Normal şartlarda motorlar 1,5 v ile çalışacak. Engel ile çarpıştığı zaman yön değiştirmesini sağlamak için motorun dönüş yönünü değiştireceğiz.  Bunu sağlamak içinde pil yatağının 1,5 v. çıkış yerinden resimde görüldüğü gibi mavi kablo çıkartıyoruz.


Switch ve motorları pil tutucu üzerine montaj edip yukarıdaki devreye göre bağlantı yerlerini lehimliyoruz. Motor ve switchleri sıcak silikon kullanarak gövdeye montaj edebilirsiniz.


Motor konumlarının hıza etkisi vardır. Resimde görüldüğü gibi motor milinin yer ile olan açısı arttıkça otobotumuz daha hızlı gider. Tercih sizin.

robot yapımı

robot yapımı

Resimde görüldüğü gibi ataç ve tesbih tanesi ile robot ayağını hazırlıyoruz.

Antenlerin hazırlanması


Arkadaşlar ataçların switch uçlarına lehim yaparken çok dikkatli olun. Aşırı sıcak uygulamadan switch bozuluyor. Neyse resimlerde görüldüğü gibi  engellere çarpacak olan antenleri hazırlayıp montaj ediyoruz.
Motor mili ucuna otobotun sarsıntısız gitmesi için resimde görüldüğü gibi sıcak silikon ile hafif yuvarlak hale getiriyoruz.


İsteğe bağlı olarak mini otobot üzerine farklı desen ve tasarımlara sahip plastik kutular ekleyerek görünümünü değiştirebilirsiniz. Tercih sizin. Engellerden oluşan bir platform kurup minik eserlerinizin keyfini çıkarmak inanın bana çok zevkli oluyor.

Sistemi kurdunuz ama robot ters gidiyor.. Telaş etmeyin. Pil ucundan çıkan + ve – uçların yerlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Engele çarptığı zaman yön değiştirmiyor ise:
Engele çarpan switch ucundan gitmesi gereken 3V enerji motora ulaşmıyor demektir. Devre bağlantısını yeniden gözden geçiriniz. Motor yönü ve devrenin çalışma mantığını kavramanız için resimde bulanan renklere göre yapılmış devre yollarını incelemeniz faydalı olacaktır.


Motor Dönüş Yönü ޞemaları

http://www.jeromedemers.com/blog/my-instructables/

Posted in Basit Projeler, Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Pingback: Mini Örümcek Robot Nasıl Yapılır | Nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir