Basit Robot El Nasıl Yapılır

Arkadaşlar bu yazımızda plastik borulardan basit animatronics el (robot eli) yapımından bahsedeceğiz. Tasarımını anlattığımız bu el içerisine servo motorlar ve arduino program kart devreleri eklenerek ileri düzeyde gelişmiş robot el tasarımları yapabilirsiniz. Görüntüsü gereği eğlence,oyun ve arkadaşlarınızı korkutmak için kullanabileceğiniz bu tasarımın resimli ve açıklamalı yapım detaylarını yazını devamında bulabilirsiniz.
 
 
 

 

Gerekli Malzemeler

 


 

  • Yumuşak Plastik borular (elektrikçilerden inşaat tesisatı döşerken kullandıkları türlerden )
  • Naylon uçurtma ipliği
  • Elektrik Bantı (plastik boru ile aynı renklere sahip olsun)
  • Maket bıçağı
  • Sıcak silikon ve tabancası
  • Plastik veya ahşap elbise askısı
  • Eski bir CD kapağı
  • Keçeli kalem

İlk olarak elimizin şablonunu çıkartıyoruz. Kağıt üzerine elimizi çizip bütün eklem yerlerini işaretliyoruz.

basit robot el yapımı

basit robot el yapımı


 
ޞablon üzerinden her parmağınız için bir boru parçasını kesip eklem yerlerinden V şeklinde kesikler açıyoruz.
 

 
Her parmak için 1-2 metre ip kullanarak kestiğimiz parmaklara resimde görüldüğü gibi takıyoruz. Parmakların bitiş noktasından siyah elektrik bantı ile yapıştırıp tasarım açısından ergonomik bir şekil elde ediyoruz.
 

 
ޞablon üzerinden mafsal eklem altının ebatlarında bir parçayı CD kapağından kesiyoruz. Kestiğimiz parçayı sıcak silikon ile parmakları birleştirmek için mafsal eklem altından yapıştırıyoruz.
 

 
Başparmağı diğer parmaklarla birleştiriyoruz. Birleştirme sırasında biraz zorlanabilirsiniz. Boru çapına göre biraz fazla tutkal sürüp iyice kurumasın bekleyip hareket ettirmezseniz herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız.
 

 
Sırada bilek kısmının hazırlanmasında. CD kapağından resimde görüldüğü gibi bilek şeklini oluşturabilecek bir parça kesip bant ile montaj ediyoruz.

 
ޞimdi arkadaşlar robot elin kontrol kısmını yapacağız. İlk olarak elbise askısını kare şeklinde kesip bant ve tutkal ile düzgün bir şekilde birleştireceğiz. Daha sonra her parmak için ip uçlarını yuvarlatıp  kontrol çemberleri oluşturacağız. İlk kullanımlar sırasında baş parmağın kontrolü zor oluyor ama zamanla alışıyorsunuz.
 

 
Artık bitiriyoruz… Tasarımın daha gerçekçi görünmesi için iç kısmına ve parmak uçlarına sünger yapıştırıyoruz. İsteğe bağlı olarak gerçekçiliği arttırmak için eldiven giydirip boya yapabilirsiniz.

 

Yapım Videosu

 

Metal Robotik El


 
Kolay Gelsin.......
 

http://www.pidublu.com/projects/usable_witchery

Posted in Basit Projeler, Çocuk, Genel, Tuhaf ޞeyler, Video Anlatımlı Basit Projeler, Video Anlatımlı Projeler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir