Robot Nasıl Yapılır (Scrub)

Ewet arkadaşlar bu yazımızda Scrup yani “titreyerek süpüren (ovalayan)” robot yapımından bahsedeceğiz. Bilgisayar fanı ve fırça kullanılarak gerçekleştirilen bu tasarımın yapımı da çok basit. Özellikle cam üzerine sıkılan su,deterjan vb. karışımları ovalayarak temizlik amaçlı kullanabileceğiniz gibi küçük canavarlara hediye ederek eğlence amaçlı olarak  onları sevindirebilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi bir tasarım yapımına sahip otobot yapmak  istiyorsanız resimli ve açıklamalı yapım detaylarının bulunduğu yazının devamını inceleyebilirsiniz.
 
 
 

 Scrub Otobot


 

Robot Videosu

Tasarım için gerekli malzemeler

  • 1 adet frizbi
  • 3 adet fırça
  • 3 adet ayarlanabilir avize tutucusu.
  • 2 adet bilgisayar fanı
  • 1 adet 9V pil ve konnektörü.
  • 6 adet 1-1/2'lik civata ve 18 adet somun.
  • 6 adet 1/2'lik civata ve somunları.
  • Plastik kelepçeler.
  • Muhtelif proje malzemeleri.

 

robot nasıl yapılır

robot nasıl yapılır


 
ayarlanabilir avize tutucusu

ayarlanabilir avize tutucusu


İlk olarak arkadaşlar fırçaların uç kısımlarını uygun matkap uçları ile delip resimlerde görüldüğü gibi ayarlanabilir avize tutucuları montaj ediyoruz. Avize tutucunun orta ayar yapılan sürgü kısmının aşağı bakacak şekilde serbestçe hareket edebilecek şekilde montaj ediyoruz.
 

 
1-1/2'lik civata ve somunlarla fırçanın uç kısımlarına açtığımız deliklerden 2 adet somun üst taraftan 1 adet somun'da  alt taraftan  kullanarak sağlam bir şekilde montaj ediyoruz.
 

 
Avize tutucunun orta ayar sürgü çubuğunun bağlantı noktalarını frizbi üzerinde keçeli kalemle işaretleyip 1/8'lik matkap ucu ile deliyoruz.

 
ޞimdi ise arkadaşlar fan motorlarından titreşim mekanizmasını yapacağız. İlk olarak fan motorlarının pervanelerinden 3 veya 4 parçasını kesiyoruz.  Her fanı farklı bir model olarak simetrik yapmaktan kaçınarak keserseniz titreşim etkisi daha fazla olacağından otobotunuzun hareket kabiliyeti artacaktır. Hazırladığınız fan motorlarının iç kısımlarını birbirine çevirip rotor kısımları karşı karşıya bakacak şekilde 9v pili de aralarına plastik kelepçe ile sıkıca montaj ediyoruz. Pil bağlantı uçlarının yukarıda olmasına dikkat edin.
 

 
Fan motor güç bağlantı uçlarının kırmızı (+) ve siyah (-) uçları ile pil konnektör bağlantı uçlarını lehim yapıp birleştiriyoruz.

 
Frizbi üzerine fan motor bağlantı noktaları için işaretleyip 8 adet delik açıyoruz. Plastik kelepçeler ile motor kısmını da gövde üzerine sağlam bir şekilde montaj ediyoruz.

 
Konnektörü pil bağlantı kısımlarına takıp otobotu çalıştırıyoruz. Farklı desenlerde dönme işlemi için fırçaları farklı konumlarda montaj edebilirsiniz.
robot uygulamaları

robot uygulamaları


Veee artık bitti... Geriye yaslanıp eserinizin keyfini çıkarın.... Kolay gelsin.....
 

http://www.apartmenttherapy.com/build-your-own-scrub-bot-to-he-135795

 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir