Sıçrayan Robot Yapımı (Buck)

Değerli ziyaretçiler bu yazımızda sizlere Basit Sıçrayan Robot Yapımından bahsedeceğiz. Bu tasarımlar genelde BUCK olarak adlandırılır. Kelime anlamı olarak sıçrama anlamına gelir. Özellikle vahşi doğada erkek geyik vb. hayvanların tekme atmasına denir.  Servo motor ve bir kaç basit eleman kullanılarak gerçekleştirilen bu mini otobot tasarımından yapmak istiyorsanız resimli ve açıklamalı anlatım detaylarının bulunduğu yazının devamını inceleyebilirsiniz.
 
 

 
 

Basit Sıçrayan Robot

 Basit Sıçrayan Robot Videosu


Robot için Gerekli Malzemeler
 
sıçrayan robot yapımı

sıçrayan robot yapımı


 
1 adet sürekli dönen servo motor. (Servo motorlar  hakkında bilgi sahibi değilseniz servo motorun modifiyesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini BURADAN inceleyiniz.)
10*8*5 ölçülerinde plastik kap
1 adet 4'lü AA pil tutucu.
1 adet 12,5 cm silindirik metal çekmece dili (iki kollu) (Kapı kilit,kol ve dolap çekmece malzeme elemanları satan hırdavatçılardan temine edebilirsiniz)
1 adet 8-32*2'lik civata
3 adet 8-32'lik somunu
2 adet 4-40*3/4'lük civata
4 adet 4-40'lık vida somunu
2 adet  1/8 (iç çapı) * 1/2 ölçülerinde  içi boş plastik
Yay
Plastik kelepçeler.
Not: Civata ve somun ölçülere inçh olarak yazılmıştır.
 
İlk olarak servo motorun pervanesinde 1/8'lik matkap ucunu kullanarak birbirine zıt iki adet delik açıyoruz.
sıçrayan robot yapımı

sıçrayan robot yapımı


 
2 adet 4-40*3/4'lük civataları içi boş plastiklerden geçirip resimde görüldüğü gibi servo motor pervane üzerine deldiğimiz deliklere montaj ediyoruz.

 
Silindir metal çekmece dilinin üzerinden 7,5 cm ölçüp 3/16'lık matkap ucu ile bir delik açıyoruz.

 
Uzun olan civatanın üst kısmına yayı somun ile sıkıştırıp silindir dilinin üzerine açtığımız delikten geçirerek resimde görüldüğü gib montaj ediyoruz.

 
Plastik kabı ters çevirip yan taraflarından delikler açacağız. Kabın ağzından 0,5 cm içeride 1/2'lik delme ucu ile 2 adet delik açıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus arkadaşlar silindir metal dil kollarının deliklere montaj edildiği zaman plastik kabın gövdesine sürtünmeden serbest olarak dönmesidir.

 
Plastik kabın zemin kısmına bakan yay ucunu işaretleyip 1/8'lik matkap ucu ile delme işlemini yapıyoruz. Daha sonra plastik kelepçe ile yayı montaj ediyoruz.
 

 
ޞimdi ise arkadaşlar servo motoru montaj edeceğiz. Motoru plastik gövde içerisine yerleştirip bağlantı noktalarından işaretleyip 1/8 'lik matkap ucu ile delip plastik kelepçeler ile montaj işlemini bitiriyoruz.

 
Motor pervanesine taktığımız vidaları silindir metal üzerine açtığımız delik içerisinden geçirip montaj ediyoruz. Motorun (+) ve (-) kablo uçlarını kutunun içerisinden pervane hareketine engel olmayacak şekilde delik açarak dışarı çıkartıyoruz.

 
Pil tutucunun montaj deliklerini plastik kutu üzerinden işaretleyip 1/8 lik matkap ucu ile delip plastik kelepçeler ile birleştiriyoruz. Son olarak da servo motordan gelen kırmızı ve siyah kablo uçları ile pil bataryasından gelen aynı renge sahip kablo uçlarını birleştirip lehim atarak otobotu tamamlıyoruz.

 
Artık pilleri takıp eserinizin hareketlerini seyrederek eserinizin zevkini çıkarabilirsiniz.
 

 
 
Kolay gelsin.....
 
 

http://www.instructables.com/id/Simple-Bots-Buck/

 
 
 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, Robot Yapımı, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir