Termoelektrik Sistemi ile USB ޞarj Yapımı

 

termoelektrik nasıl yapılır

termoelektrik nasıl yapılır

Termoelektrik sistemi kullanılarak çizme ve tencere sayesinde cep telefonu şarj eden haber ve yazıları ilgili bağlantılarda dah önce dikkatimi çekmişti. ޞimdi resimde görüldüğü gibi termoelektrik sistemi ile cep telefonu veya usb ile şarj olan herhenagi bir cihazınızı şarj etmek için gerekli projenin ayrıntıları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Bu tuhaf görünümlü tasarım düşük sıcaklıktaki ısı kaynağından güç üretmek için kullanılan bir aygıttır. Üretilen güç sayesinde usb şarj aparatlarını kullanarak cep telefonu vb. cihazları şarj edebilirsiniz.  Bu mekanizmanın avantajlı bir yanıda hareketli kısmının olmamasıdır. İhtiyacınız olduğunda elektrik enerjisini depolayan NiMh güç paketide bulunmaktadır. Eski termeoelektrik jeneratörler prensibinden yola çıkılarak yapılan bu tasarımın en önemli elemanı şüphesiz Peltierdir.  Peltier pil paketini şarj etmek için 0,6 ila 1 watt arası güç üretir.

Proje için gerekli Malzemeler:

2*TEC -12706 Peltier Modülü.
DC-DC  çevirici (Not: Yazar USB bağlantısı olan bir çevirici almış ebay sitesinden. İsterseniz burdan kendinizde yapabilirsiniz.)
On-off anahtarı.
Muhafaza Kutusu.
4*3000 mAh NiMh/NiCd piller ve tutucuları.
1n4001 diyot.
Alüminyum veya bakır süt kabı.
CPU soğutucu fanı.
4*M4 *12 civatalar.
Ayaklar için uzun 4*M6 cıvata
Havya,lehim,kablo ve muhtelif proje malzemeleri.
Matkap ve uygun civatalar.

Yapım Aşamaları:

İlk olarak süt kabımızın arkasına boyut 4 mm olan 4 delik açıyoruz.  Resimde görüldüğü gibi peltierin boyutuna göre cetvel yardımıyla uygun ölçülerde gerekli yerleri işaretleyip deliyoruz.
Peltier sızdırmazlığını kontrol ederek düzgün bir şekilde kabımıza civatalar ile montaj ediyoruz. M4 civatalar ısıyı emecekleri için düzgün vidalanması çok önemli ancak fazla sıkılamayın yoksa peltier zarar görebilir. Peltierin düzgünce yerleştiğinden emin olun aman sızdırmasın..

tencere ile cep telefonu şarj ı nasıl yapılır?

tencere ile cep telefonu şarj ı nasıl yapılır?

Elektrik kablolarının düzgün görünmesi ve ve ısıdan korumak için silikon tüp ile resimde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.
Tencerenin kenarına 4 tane 6mm delik açıyoruz ayaklar için. Kabın yan tarafına iki adet M3*20 mm civata kullanark deliklerini açıyoruz. Klemens bağlantısını yapıp sızdırmazlık ve ısı testini yapıyoruz. Peltier yazısından çalışma ve prensipleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
ne-nasil.net9

kendimiz yapalım projeleri

kendimiz yapalım projeleri

Peltierleri seri bağlayarak klemens bağlantılarını yaparak kabın altında mum yakarak test ediyoruz. Çıkış gerilimini ohm metre yardımıyla ölçerek kontrol edelim.  Voltaj değerleri çok düşük olursa (0,1-10,5 arası gibi)  ters bağlantı veya arızalı olma durumuna göre gerekli tedbirleri almak lazım. 5 dk. sonra tam sıcaklığa ulaştığı zaman 3-7 v DC çıkış olması gerekir.

termoelektrik nasıl yapılır

termoelektrik nasıl yapılır

Peltier ve bataryaların bağlantısı yapılırken araya 1n4001 diyotu takılır. Sistemin blok diyagramı resimde görüldüğü gibidir.

elektronik devresi

elektronik devresi

Muhafaza kutusuna anahtar ve usb ebatlarında keserek montaj işlemin tamamlıyoruz.

bu benim eserim projesi

bu benim eserim projesi

Pilleri ve devreye sonradan eklediğimiz diyotu güvenli bir şekilde kutu içerisine montaj ediyoruz.Kolay gelsin… Video 1 e video 2 bağlantılardan seyredebilirsiniz.

http://www.instructables.com/id/Thermoelectric-USB-charger/

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Çevre, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel.

One Comment

  1. çok olmuş ama DC-DC USB converter sıkıntı yaratıyor. Sipariş verdim aama ne zaman gelir bilmiyorum bakalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir