Uzaktan Kumandalı Denizaltı Yapımı

Bu yazımızda sizlere uzaktan kumanda ile çalışan denizaltı yapımını anlatacağız. Nurettin YAMAN tarafından tasarlanan bu projenin en dikkat çekici yanı uzaktan kumandalı oyuncak araba akü şarj  ve uzaktan kontrol devreleri ile basit bir şekilde herkesin yapabileceği formatta tasarlanmasıdır. Malzemeler ve proje yapımı detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

 

Uzaktan Kumandalı Denizaltı Yapımı

Uzaktan Kumandalı Denizaltı Yapımı

Uzaktan Kumandalı Denizaltı Yapımı için Gerekli Malzemeler:

2 adet oto parçacılar dan temin edebileceğiniz silecek su fışkırtma motoru.
Uzaktan kumanda devresi olarak piyasada çok hesaplı ve bolca bulunan kumandalı oyuncak arabalarda faydalanacağız..
2 adet pet şişe
Silikon
Muhtelif proje malzemeleri.
Malzemeler:
2 adet oto parçacılardan temin edebileceğiniz silecek motoru.
Uzaktan kumanda olarak piyasada çok hesaplı ve bolca bulunan oyuncak araba.
2 adet pet şişe
Silikon
Muhtelif proje malzemeleri.
İlk olarak deniz altımızın gövdesini oluşturacağız. Bunun için kesilmiş iki pet şişe kullanıyoruz.Gereken donanımlar şişelerin içerisine konulduktan sonra silikonla birbirlerine yapıştırılarak tamamen su geçirmez hale getiriyoruz.

denizaltı nasıl yapılır?

denizaltı nasıl yapılır?

Oyuncak arabamızın içinden uzaktan kumanda devresini aynen söküyor ve deniz altının su geçirmez gövdesi içine montaj ediyoruz. Anteni silikonla izole edilmiş bir şekilde şişe dışına doğru uzatıyoruz. Bu oyuncakların biri ileri geri hareket diğeri de direksiyon sistemine güç veren iki motor sahip oldukları için denizaltımız da kullanılacak motor sayısı iki ile sınırlı kalıyor.


Yukarıda bulunan resimlerde ki alıc-verici devreler çoğunlukla benzer içerik teşkil ederler. Motorları devreye bağlarken birini ileri-geri kısmına diğerine de (dalma-yüzeye çıkma) sağ-sol düğmelerinin çıkışlarına bağlayacağız.

denizaltı motorları montaj şekli

denizaltı motorları montaj şekli

Deniz altının gücünü sağlayan bir adet minik 6v aküyü de şarj kısmı silikonla izole edilerek iki metal vida ile sağlanıyor. ޞarj gerilimi bu vidalar üzerine yapılan  bağlantılar ile aküye ulaştırılır.
Uzaktan kumanda kontrol çıkışına motorların birini ileri-geri gidişi sağlamak için diğerini de dalış ve yüzeye çıkış işlemleri için kullanıyoruz. Motorun ilki su jeti gibi önden aldığı suyu arkaya atarken, diğeri ise denizaltı içerisindeki minik bir şişeye (dalma haznesi) su basıp doldurmak (dalış) ya da boşaltmak (yüzeye çıkış) için kullanılmıştır.


Hiçbir elektronik devre tasarımı yapmadan sadece basit elemanlar ve pet şişe kullanarak gerçekleştirilen bu projeyi sizlerde evinizde kendiniz kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, R/C Araçlar, Robot Yapımı and tagged , , , , , , , , .

6 Comments

  1. Merhaba, emeğinize sağlık silecek motorları bilgisi çok faydalı oldu benim için.
    Benim denizaltı tasarımım 30 cm lik, sizinkinden farklı olarak video çekimi yapmasını hedefliyorum. Kablosuz olarak görüntü aktarımı ve kontrol düşünmekteyim fakat suyun altında frekanslar bozulmazmı veya ne kadar derinliğe kadar sinyal alabildiniz yazarmısınız?

    • kablosuz kameralar ile görüntü çok sağlıklı değil ama yeni çıkan dpt teknolojili olanların bu sıkıntıyını giderdiğini okumuştum ancak onlarda çok pahalı.

  2. Pingback: Su Altında Giden Araba Nasıl Yapılır | Nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir