Vibrobot Yapımı

Öğrencilere robot,elektronik ve fen uygulamalarını sevdirmek ve sayısal ağırlıklı derslerden uzak durmalarına engel olacak bir projeyle karşınızdayız. Daha önce farklı çeşitlerinden de BURDA,BURDA ve BURDA bahsettiğimiz vibrobot (titreşimli mini otomat) robot projemizin bu yazısında resimli yapım detaylarına ek olarak sizler için yapım videosu ekleyerek bu minik ve tatlı otobotlarımızın (BEAM Robot) yapılabilirliğini ve kullanma oranını yükseltmek istiyoruz. Projenin resim ve video açıklamalı yapım detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

BEAM (Bilogy: Biyoloji   Electronics: Eektronik   Aesthetics:Estetik   Mechanics:Mekanik ) robotlar doğadan bitki solucanlar ve böcekler gibi özellikle basit organizmalardan ilham alınarak tasarlanan mini otobotlardır. Bu açıklamadan sonra projemizi yapmaya başlayabiliriz.

cep bekçisi ile güvendesiniz

cep bekçisi ile güvendesiniz

Güvenli E-Ticaret ile Robot Satışı

Güvenli E-Ticaret ile Robot Satışı

Proje için gerekli malzemeler:
1x Cep telefonu titreşim motoru
1x 9v pil. (CR232 kuru saat pili ve araba kumandası pili de olabilir.)
1x diş fırçası.
Çift taraflı bant veya silikon.
Havya, lehim, keski, ve muhtelif proje malzemeleri.

vibrobot

vibrobot

 

vibrobot

vibrobot

İlk olarak diş fırçasının baş kısmını gövdesinden yan keski ile kesiyoruz.

Daha sonra 4-5 cm uzunuluğunda iki adet kablo kesip uçlarını lehim için soyuyoruz.

vibrobot

vibrobot

Bu kabloları motorun + ve – uçlarına dikkatlice lehim atıyoruz. Lehim işlemi sırasında motoru fazla ısıtmadan lehim atın aksi takdirde motor zarar görebilir. Motoru sıfır aldıysanız kablo uçları olacaktır lehim atmanıza gerek kalmayacak. Motorun bağlantı uçlarında lehim atmak için sarı bölgeler vardır. Lehim işlemini oraya uyguluyoruz. Aksi takdirde diğer parlak kısımlar lehim tutmaz.

Lehim işleminden sonra motorun çalışmasını pil veya ohm metre ile kontrol edip + ve – uçlarını tespit ediyoruz. Bizim projede kullandığımız motorun + ucu mavi kablo ile belirtilen uç.

vibrobot nasıl yapılır

vibrobot nasıl yapılır

Çift taraflı bant veya sıcak silikon kullanarak fırçanın üst kısmına pil ve motoru yapıştırıyoruz.


Kablo ucuna isteğe bağlı olarak anahtarlama görevi yapması için switch takılabilir. kablo uçlarının pil ile sürekli temas etmesi için elektrik bantı ile yapıştırarak otomatı harekete hazır hale getiriyoruz.


Robotun gövdesine daha süslü ve gösterişli durmasını sağlamak içi kırtasiyelerde bulunan göz,bıyık vb. süs eşyalarından takarak daha sevimli hale getirebilirsiniz.

Vibrobot Yapım Videosu:

Vibrobot Videosu:

Posted in Basit Projeler, Çocuk, Çocuklara Yönelik Video Anlatımlı Çalışmalar, Elektrik-Elektronik, Fen ve Teknoloji, Genel, Robot Yapımı, Robot Yapımı Video Anlatımlı, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Video Anlatımlı Basit Projeler, Video Anlatımlı Elektrik-Elektronik Projeleri, Video Anlatımlı Projeler, Video Anlatımlı Teknoloji ve Tasarım Dersi Projeleri, Videolu Fen Bilimleri Projeleri, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Pingback: Kolay Robot Yapımı Vibrobot Midi | Nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir