Vitrin Spot Dimmer

Dimmer , genelde aydınlatma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, şehir şebeke voltajıyla çalışan, birçok elektrikli cihazlarla gerektiğinde kullanılabilen bir güç ayarlama devresidir. Alternatif akımı sınırlandırarak, şebeke voltajının bir kısmının dimmer devresi üzerinde, diğer kısmınıda dimmere seri bağlanan elektrikli cihaz üstüne düşmesini sağlayarak bu cihazın istenen güçte çalışmasını sağlamaktır. Devrenin çalışma prensibi için yazının devamını okuyabilirsiniz.
 
 
 

triyak

triyak sembolü


Dimmer devresinin en önemli devre elemanı triyaktır. Bu yarı iletken elemanın iletkenliğinin ayarlanması için genelde ayarlı bir dirençten tetikleyici bir akım alınması gerekir. Ayarlı direnç sayesinde istenilen derecede beslenen triyak , üzerinden geçen akıma o derece iletkenlik göstererek güç ayarlaması yapmış olur.
merve7

vitrin spot dimmer

Devrenin Çalışması :

Devrede triyağın tetiklemesi diyak ile yapılmıştır. Diyak ise ldr ile kontröl edilmiş böylece alternatif bir dimmer devresi elde edilmiştir. İlk önce ldr devreden çıkarılır ve 200 Kohm’ luk ayarlı direnç ile diyağın ateşleme gerilimi ayarlanır. Triyak tetiklenerek yükten akım geçmesini sağlar. Daha sonra ldr devreye bağlanarak, devre çalışmaya hazır hale getirilir. Ldr üzerinde ışık varken direnci minimumdur. Diyağın giriş ucundaki ateşleme gerilimi 1,2 Kohm ve ldr ile düşük tutulur. Diyak ateşlenemez ve dolayısıyla triyak tetiklenemez. Ldr üzerinden ışık kalktığı zaman, direnci maksimum olur. Diyağın ateşleme gerilimi artar ve ateşlenir. Triyak tetiklenerek, yükten akım geçmesini sağlar.

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir