Yarım Dalga Doğrultma Devresi Nasıl Yapılır

ޞehir şebekesinden gelen AC gerilimi, DC gerilime çevirmeye yarayan en basit doğrultma devresi yarım dalga doğrultma devresidir. ޞehir şebekesinden gelen 220 V AC gerilimi bir transformatör ve bir diyot yardımıyla 12 V DC gerilim değerine düşürülmüştür.
Devrenin çalışma prensibinin resimli açıklamasını görmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

 
 
 
Malzeme Listesi

  • 1 adet 220 V/2X6V 4W transformatör
  • 1 adet 1N4001 diyot
  • 1 adet 1 K ohm direnç

 

yarım dalga doğrultma devre çizimi

yarım dalga doğrultma devre çizimi


Yarım dalga doğrultma devresinde tek doğrultma diyotu kullanılmıştır. AC gerilimi DC gerilime çeviren tek diyotlu doğrultma devresidir. Yarım dalga doğrultma devresinde çıkış sinyali tam olarak düzgün olmaz. AC gerilimin çıkışındaki sinyal zamana göre yönü ve şiddeti değişen dalgalı bir akıma sahiptir. Ülkemizde kullanılan AC sinyalin akış yönü saniyede 100 kez değişmektedir. Sinüs dalgası pozitif ve negatif olmak üzere iki alternanstan oluşur. Diyotlar tek yönde akım geçirdiklerinden transformatörün çıkışından yalnızca bir yönde alternans alıcıya ulaşır.
doğrultma devresi sinüs dalga değişim şekilleri

doğrultma devresi sinüs dalga değişim şekilleri


Deneyin Çalışması ve Yapısı
yarım dalga doğrultma devresi nasıl yapılır ?

yarım dalga doğrultma devresi nasıl yapılır ?


Devrede de görüldüğü gibi transformatörün üst ucundaki A noktası sinyalin polaritesi pozitif  olduğundan diyottan ve alıcı üzerinden akım geçer. Eğer transformatörün üst ucundan geçen akımın polaritesi negatif ise diyottan akım geçmez. Bu nedenle alıcıdan tek yönde akım geçişi olur.Yarım dalga doğrultma devrelerinde çıkıştan , transformatörün verebileceği gerilimin yaklaşık yarısı kadar doğru gerilim alınır. Bu nedenle yarım dalga doğrultma devreleri çok hassas olmayan küçük akımlı alıcıların beslenmesinde kullanılır.
yarım dalga doğrultma devresi giriş ve çıkış sinyalleri

yarım dalga doğrultma devresi giriş ve çıkış sinyalleri


 

Posted in Elektrik-Elektronik, Genel and tagged , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir