Zeplin Yapımı

Değerli ziyaretçiler bu yazımızda sizlere basit, ucuz ve kolay yapılır uzaktan kumanda ile kontrol edilen (R/C) ve sessiz çalışan  uçan zeplin (blimp) yapımından bahsedeceğiz. Sizde resimde görüldğü gibi bir zeplin yapmak istiyorsanız yazının devamında bulunan resimli ve açıklamalı yapım detaylarını takip edebilirsiniz.
 

 


 
Proje Malzemeleri
R/C Uzaktan Kumandalı mini yarış arabası. 64/1 oranında küçültülmüş olan modellerden.
2 adet alkalin AA Pil.
1 adet Mini elektrik motoru.(0.5 g) cep telefonu titreşim motoru.
Helyum gazı ile şişirilmiş lateks balon. Tercihen helyum gazıda alabilirsiniz. Piyasada litre fiyatlarına göre değişilik gösteren satışları mevcut. Gittigidiyorda satılan. Veya uzun süre dayanan folyo balonda alabilirsiniz.
Küçük ahşap çıta vb. parçalar.
Pattex yapıştırıcı ve bant.
Havya,lehim,tel,tornavida,keski,pense vb. muhtelif proje malzemeleri.

zeplin nasıl yapılır

zeplin nasıl yapılır


 
İlk olarak mini R/C yarış arabamızı sökerek işe başlayacağız. Sökmeden aracın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Saatçi tornavida veya uygun uçlu herhangi bir torna vida ile aracın ön ve arka alt vidalarını söküyoruz.
 

Araç kasası üzerinden elektronik kartı ve motoru zarar vermeden söküyoruz. Sistemin hafif olması için gereksiz ağırlıkların hepsinden kurtulmamız gerekiyor. Arabanın far kısmını oluşturan led diyotlar zeplin uçarken hoş bir görünüm oluşturacaktır. Sistemin ağırlıkla ilgili sorunu olmadığına kanaat getirdiyseniz led diyotları sökmeyebilirsiniz. Resimde 1 ve 2 numara ile gösterilen bakır kablolar hassas kablolar olup kolayca lehim yerlerinden çıkabilirler. Onlar için gerekli hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Gerekiyorsa kablo uçlarına ek bağlantı yapıp uzatabilirsiniz. Devrenin açma-kapama anahtarı ve şarj soketini de zarar görmemesi için bant ile devreye yapıştırıyoruz.
 

 
ޞimdi arkadaşlar Kuyruk Motorunun hazırlanmasına geldik. Titreşim motorunu uç kısmında titreşim yapan elips şeklindeki parçayı motora zarar vermeden dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz.
 
zeplin neden olur

zeplin neden olur


zeplin nedir

zeplin nedir


 
Elektronik devre kartı üzerinde motor çıkışına giden kablo bağlantı ucuna kuyruk motorumuz dan gelen iki adet kabloyu lehimliyoruz. Lehim işleminden önce bakır kablo ile balonun kuyruk mesafesi kadar ek kablo ile motor bağlantı uçlarını uzatıyoruz.  Yalıtım için teller üzerine bant çekiyoruz.
 
zeplin neden olur

zeplin neden olur


 
ޞimdi ise arkadaşlar pervaneyi hazırlayacağız. Peynir veya yoğurt kutusundan 5 mm genişliğinde  3-4 cm uzunluğunda iki  parça kesip toplu iğne ile tam orta kısımlarından delip motor millerine takıyoruz.
 

Plastik kelepçe veya bambu ağacı şişinden yapılan hafif bir malzeme ile kuyruk motorunun uygun açıda devre kartına bant ile sabitleyerek sistemi uçmaya hazır hale getirebilirsiniz.
 
zeplin yapımı

zeplin yapımı


zeplin yapımı

zeplin yapımı


 
Montaj ve test uçuşu için ilk olarak devre kartına bağlı ana tahrik motorunu 45 derecelik bir açı ile devre kartına bant ile yapıştırıyoruz. Devre antenin serbest (2 nolu kare) ve motor pervanesinin bir yerlere sürtmediğinden emin olmanız gerekiyor. Kuyruk ile devre kartı arası mesafesi fazla gelir ve kuyruk motoru açısını doğru sağlayamazsanız araya oyun hamuru veya kil gibi bir malzeme ile (1 numaralı kare) dengeli durmasını sağlamak için ek bir kısım yapabilirsiniz.
 
zeplin nasıl yapılır

zeplin nasıl yapılır


zeplin nasıl yapılır

zeplin nasıl yapılır


zeplin nasıl yapılır

zeplin nasıl yapılır


 
Artık uçmak için hazırsınız. Ama önce şarj gerekebilir. ޞarj işleminden sonra zeplini salıyoruz. Yavaş veya hızlı bir seyir hızı için ana pervane açısını ve ağırlığı iyi ayarlamalısınız. Denge ve yön işlemleri için kuyruk motorunu kontrol etmeyi unutmayınız.
 
blimp nasıl yapılır

blimp nasıl yapılır


 
blimp nasıl yapılır

blimp nasıl yapılır


 

Çalışma Videosu


 
Kolay gelsin… cyborgte[a]m
 
 

http://www.pcbheaven.com/opendir/index.php?show=211844yv214050hc6b069680 

Posted in Bu Benim Eserim Projeleri, Elektrik-Elektronik, Genel, R/C Araçlar, Teknoloji ve Tasarım, Tuhaf ޞeyler, Yapım Kuşağı and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir